Wyposażenie urządzenia
Nie mniej istotna niż przekątna ekranu jest jego rozdzielczość. Tu radzimy unikać wszystkich wartości skrajnych. Niska rozdzielczość, np. 800x480, oznacza niższą czytelność ekranu i brzydszy obraz. Bardzo wysoka, np. 2048×1536, cieszy oko superostrym obrazem, ale mocno obciąża procesor tabletu. Skutkiem jest niska płynność pracy urządzenia i denerwujące opóźnienia w wykonywaniu zadań, szczególnie w tańszych modelach.
Skoro już wspomnieliśmy o wydajności – zależy ona od procesora i zintegrowanego z nim układu graficznego. Znaczenie ma też ilość pamięci RAM (1024 MB to aktualnie minimum). W tanich tabletach, które testujemy na kolejnych stronach, spotkasz czterordzeniowe procesory o różnej wartości taktowania. W większości przypadków są to układy bazujące na architekturze Cortex-A7 lub nowszej Corex-A9. Nielicznym urządzeniom z procesorami Intela poświęcamy więcej miejsca w wynikach testu.
Coraz częściej możesz spotkać tanie tablety wyposażone w GPS, których użyjesz jako nawigacji samochodowej (odpowiedni uchwyt na szybę to wydatek 40–50 zł). Zwiększa się także wybór modeli wyposażonych w modemy 3G. Są to zazwyczaj droższe wersje tabletów bez tej funkcji. Warto zwrócić uwagę na różnicę w cenie między urządzeniem 3G i bez modemu. Potrafi ona sięgać nawet jednej trzeciej ceny tabletu. A nie powinna przekraczać kilkunastu procent.
Oprogramowanie
99 proc. tanich tabletów pracuje pod kontrolą systemu Android (o brakującym 1 proc. piszemy w ramce poniżej). W przypadku tanich urządzeń jest to starsza wersja OS-u (4.2.2). Aktualniejsze edycje nie wprowadzają jednak zmian, które uzasadniłyby zakup drogiego tabletu tylko dla najnowszej wersji Androida. Dla przeciętnego użytkownika dużo ważniejsza od cyferek przy nazwie systemu powinna być jego funkcjonalność.
O tej decyduje konstrukcja i wygląd interfejsu oraz lista preinstalowanych aplikacji. Każdy tablet z Androidem umożliwia korzystanie z popularnych usług Google: poczty, kalendarza, dysku sieciowego, nawigacji on-line, galerii zdjęć czy backupu ustawień urządzenia. Dodatkowo producent urządzenia może zainstalować aplikacje, które uznaje za przydatne użytkownikom. W tanich tabletach często są to niewarte uwagi śmieci lub nawet reklamówki różnego rodzaju usług, np. sklepów z e-bookami. Możesz je śmiało odinstalować.
Duże ciekawsze programy znajdziesz w tabletach znanych marek. Ci producenci często decydują się także na wprowadzenie pewnych modyfikacji do wyglądu systemu Android, czasami modyfikując jego funkcjonalność.