A A A

Sklepowy zawrót głowy

PC Format 04/2010
Aplikacje mobilne rozszerzają możliwości smartfonu. Programy, płatne i darmowe, pobierzesz ze sklepów, specjalizujących się w oprogramowaniu dla danej marki telefonu lub systemu operacyjnego. [Maciek Płochocki]

Dostęp do każdego ze sklepów mobilnych uzyskasz z poziomu smartfonu przez wbudowaną w urządzenie aplikację – klienta sklepu. Niekiedy możliwy jest także dostęp przez komputer. Program pobierasz do pamięci smartfonu lub na kartę pamięci.

Pobraną do telefonu aplikację możesz bez obaw wykasować i ściągnąć ją ponownie w przyszłości, nie płacąc za nią drugi raz. Aktualizacje do aplikacji wyszukiwane są automatycznie. Pojedynczy program ma objętość od kilku do kilkuset megabajtów. Dlatego, aby nie stracić majątku na kosztach transmisji danych, lepiej pobierać aplikacje przez sieć Wi-Fi lub wgrać z komputera.

Do płacenia za aplikacje, które nie są darmowe, potrzebna jest karta kredytowa. Jej dane musisz podać w danych twojego konta w sklepie mobilnym. Niestety cyfrowe sklepy nie oferują elektronicznych metod płatności, takich jak PayPal. Natomiast dostępna w wielu krajach możliwość doliczania kosztów zakupów w mobilnym sklepie do rachunku za telefon wymaga umów między operatorami a właścicielem sklepu mobilnego. Z tego powodu ta forma płatności jest rzadko spotykana na terenie Polski i oferuje ją jedynie sklep Nokia Ovi.

Rejestracja konta w sklepie jest darmowa, choć niekiedy przy rejestracji karty kredytowej sklep blokuje niewielką kwotę na karcie w celu potwierdzenia ważności karty. Kwota nie jest jednak pobierana z konta.

Korzystając z mobilnego sklepu musisz uważać na jakość aplikacji, które pobierasz – szczególnie, jeśli za nie płacisz. Aby ułatwić klientom orientację w często obszernej ofercie, w sklepach obowiązuje system oceniania aplikacji – użytkownicy przyznają gwiazdki odzwierciedlające ich opinie o programie; mogą także umieszczać komentarze.

Co znajdziesz w sklepach

Wśród mobilnych aplikacji znajdziesz programy podobne do oprogramowania znanego z komputerów, np. pakiety biurowe, czytniki plików PDF, menedżery plików, klienty poczty, a nawet edytory grafiki. Interfejs programów jest dostosowany do wielkości i rozdzielczości ekranów, liczby przycisków na obudowie, wbudowanego czujnika ruchu itp. Drugą grupą są mobilne aplikacje, które wpływają na działanie telefonu, np. pozwalają łatwo zarządzać funkcjami, które standardowo znajdują się głęboko w menu. Mobilne aplikacje zapewniają także prosty dostęp do informacji zgromadzonych w sieci, np. pozwalają łatwo sprawdzić repertuar w najbliższym kinie, przeglądać Wikipedię lub czytać kanały RSS, czyli informacje wysyłane przez wybrane serwisy internetowe, w postaci krótkiego podsumowania.

Oddzielną grupę stanowią mobilne gry, które już dawno przestały przypominać znanego z pierwszych Nokii węża i obecnie stanowią konkurencję dla gier z konsoli mobilnych Sony PSP i Nintendo DS.

Koncentrujemy się na prezentacji trzech największych sklepów z aplikacjami do smartfonów: Apple AppStore, Android Market i Nokia Ovi.

App Store dla iPhone’a

Elektroniczny sklep dla iPhone’a firmy Apple dzieli się na dwie części – iTunes, w którym sprzedawana jest muzyka w postaci plików MP3, oraz wchodzący w skład iTunes sklep z aplikacjami App Store. Niestety, iTunes wciąż nie jest dostępny dla polskich użytkowników. Natomiast z App Store można korzystać bez ograniczeń, choć sklep nie ma polskiej wersji językowej, a wszystkie ceny podane są w euro. Przy rejestracji konta iTunes musisz podać dane karty kredytowej. Numer karty wymagany jest nawet wówczas, gdy zamierzasz pobierać tylko darmowe aplikacje. Jak obejść tę niedogodność, pokazujemy w warsztacie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto