Telefon bardzo często przechowuje wrażliwe dane takie jak hasła, wiadomości, zdjęcia oraz informacje o kontach bankowych, a jednocześnie jest jednym z najczęstszych celów złodziei i kieszonkowców, którzy w ułamkach sekund potrafią doprowadzić do utraty tego wartościowego przedmiotu. Miejscami, które sprzyjają potencjalnej kradzieży, są wszystkie zatłoczone pomieszczenia: wnętrze autobusu, kino, galeria handlowa. Większe skupiska ludzi, np. koncerty, również stanowią doskonałą zasłonę dla złodzieja.
Jak ochronić smartfona przed złodziejem?
Kieszonkowcy działają coraz sprawniej i z roku na rok udoskonalają swoje metody. Nie oznacza to jednak, że nie można z nimi walczyć. Aby smartfon był mniej narażony na kradzież, warto zastosować się do kilku prostych porad, które przedstawiamy w tym artykule. Podniosą one bezpieczeństwo telefonu w miejscach publicznych i pozwolą ochronić go przed domniemaną kradzieżą. Z pomocą przychodzą również mobilne aplikacje oraz sam smartfon – pokażemy, jak zabezpieczyć poufne dane, aby nie trafiły w niepowołane ręce. Nawet jeśli telefon zostanie skradziony, złodziej nie będzie miał z niego większego pożytku. Niektóre płatne programy, np. Lockwatch, umożliwiają funkcję zrobienia złodziejowi zdjęcia, a dzięki opisywanej przez nas aplikacji G Data Mobile Internet Security zdalnie uruchomisz alarm oraz wykasujesz osobiste dane z pamięci. Należy jednak pamiętać, że najważniejszą antykradzieżową zasadą zawsze będzie ostrożność i nie zastąpi jej żadna technologia. Pokazane w artykule zabezpieczenia zostały skonfigurowane na telefonie ASUS Zenfone 3 Max z zainstalowanym systemem Android 7.1.1 Nougat. W przypadku innych wersji Androida nazwy przedstawionych funkcji mogą brzmieć nieco inaczej, ale podobnie, iPhone’ach i iPadach.
Ochroń telefon przed kradzieżą
1. Unikaj zatłoczonych pomieszczeń
Nie od dzisiaj wiadomo, że okazja czyni złodzieja, a zatłoczone pomieszczenia mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa twojego smartfona. W tłumie łatwiej jest o chwilową nieuwagę, której skutki mogą zakończyć się zniknięciem wartościowego urządzenia. Policja przestrzega, aby nie chwalić się publicznie swoim smartfonem ani nie pokazywać go w zbyt ostentacyjny sposób. Trudno zastosować te rady w praktyce, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością całkowitego nieużywania telefonu, dlatego warto zastosować się do kilku innych środków ostrożności. W zatłoczonych pomieszczeniach oraz dużych skupiskach ludzi staraj się uważnie obserwować otoczenie oraz mieć telefon przy sobie. Trzymaj smartfona blisko ciała i najlepiej noś go w trudno dostępnych dla obcych osób miejscach – na przykład w wewnętrznej kieszeni kurtki lub przedniej spodni. Unikaj wkładania urządzenia do plecaka oraz nie zostawiaj go bez nadzoru, np. na stoliku w kawiarni podczas wyjścia do toalety.
2. Zapamiętaj cechy szczególne
Kolejnym działaniem, które możesz podjąć, aby zapewnić szybsze znalezienie telefonu w przypadku kradzieży, jest zapamiętanie rysek bądź niewielkich uszkodzeń na obudowie smartfona. Urządzenie, które jest w pewien sposób oznaczone, łatwiej będzie rozpoznać policji oraz organom szukającym skradzionego mienia. W dzisiejszych czasach większość telefonów jest do siebie podobna, a w niektórych przypadkach modele są niemal identyczne, co znacznie utrudnia zadanie odnalezienia zguby. Aby zwiększyć rozpoznawalność smartfona, zapamiętaj kolor jego obudowy, a dodatkowo możesz oznaczyć go charakterystyczną mikrorysą lub inicjałami w nierzucającym się w oczy miejscu. Dobrą lokalizacją na dyskretne oznaczenie smartfona mogą być wejście kabla ładowarki lub okolice złącza jack 3,5 mm.
3. Ustaw blokadę SIM
Kod PIN był niegdyś używany jako podstawowe zabezpieczenie dostępu do karty SIM w telefonie. Aby uzyskać dostęp do ekranu, należało wtedy wpisać czterocyfrowy ciąg cyfr. Czasy się zmieniły, a rolę „strażnika” smartfona przejęły czytniki linii papilarnych oraz rozpoznawanie twarzy. Jednak system Android nadal ma starszą funkcję blokowania karty SIM za pomocą kodu PIN. Aby skonfigurować blokadę, udaj się do ustawień głównych smartfona i znajdź w menu zakładkę Zabezpieczenia. Następnie stuknij opcję Ustaw blokadę SIM. Uaktywnij za pomocą suwaka otwartą w nowym oknie funkcję Zablokuj kartę SIM oraz wprowadź czterocyfrowy kod, którego wpisanie będzie wymagane podczas włączania telefonu.
4. Spisz unikatowy numer IMEI
Jedną z najważniejszych zasad, od których zależy bezpieczeństwo twojego smartfona, jest spisanie unikatowego numeru IMEI telefonu. Jest to indywidualny identyfikator każdego telefonu, który możesz sprawdzić, wstukując na klawiaturze numerycznej smartfona kod *#06#. IMEI sprawdzisz także w ustawieniach telefonu, wybierając w nich opcję Informacje (lub nazwaną podobnie), a dalej Informacje o telefonie oraz Informacje o IMEI. Dawniej sposobem na uzyskanie numeru identyfikatora było otworzenie telefonu oraz wyjęcie baterii – cyfry znajdowały się pod spodem. Obecnie większości smartfonów nie da się otworzyć, natomiast producenci często umieszczają numer IMEI na wysuwanej tacce przeznaczonej dla kart SIM oraz microSD. Spisany kod warto mieć zawsze pod ręką, bo w przypadku kradzieży okaże się on nieoceniony dla policji i umożliwi właściwe rozpoznanie telefonu.