Współczesne układy graficzne mogą pracować w konfiguracji Hybrid CrossFireX (produkty firmy AMD) oraz Hybrid SLI (produkty Nvidia). W obu przypadkach instalacja dodatkowej karty graficznej nie powoduje wyłączenia grafiki zintegrowanej z płytą główną, lecz oba układy współpracują ze sobą, osiągając lepszą wydajność. Jak wynika z przeprowadzonych przez nas testów, gra jest warta świeczki, gdyż przyrost wydajności w takiej konfiguracji może sięgać nawet 50 procent w stosunku do wydajności zewnętrznej karty graficznej. A cały proces instalacji nie jest ani bardzo skomplikowany, ani czasochłonny.
Niestety, trzeba też pamiętać, że nie wszystkie chipsety i karty graficzne są dostosowane do opisanych w artykule technologii. W ramce „Grafika hybrydowa” wymieniamy produkty zgodne z rozwiązaniami hybrydowymi. Ponadto technologia ta działa najczęściej na komputerach z systemem Windows Vista, choć sterowniki Catalyst 8.8 mają udostępnić Hybrid CrossFireX w systemie Windows XP.
Konfiguracja grafiki w trybie Hybrid SLI
Hybrid SLI jest rozwiązaniem promowanym przez Nvidię. Tak naprawdę jest to zestaw rozwiązań, ale my skupimy się na jednej funkcji, GeForce Boost, służącej do łączenia mocy obliczeniowej układów graficznych. Pokażemy to na przykładzie płyty głównej Asus M3A78 Pro oraz karty graficznej Foxconn GeForce 8500GT-512.
Instalacja sprzętu
Instalacja dodatkowej karty graficznej nie jest skomplikowana. Trzeba tylko pamiętać, by nie robić tego przy włączonym zasilaniu.
Wyłącz komputer. Odłącz od niego wszystkie kable. Odkręć śruby i zdejmij blachy z obudowy.
W wolne złącze PCIe, włóż kartę graficzną. Przykręć ją śrubą i zamknij obudowę.
Do komputera podłącz wszystkie przewody. Pamiętaj, aby kabel sygnałowy monitora podłączyć do wyjścia nowo zainstalowanej karty graficznej.