Budowa SSD
Dysk SSD składa się z dwóch podstawowych elementów: pamięci flash oraz kontrolera SATA. Jeśli chodzi o pamięć, zwykle są to kości Samsung, Toshiba, Intel lub Micron. Kontrolery wytwarza głównie SandForce (obecnie dział firmy LSI), Marvell i Indilinx (dział OCZ). Wszystkie dyski na rynku, oferowane już chyba przez dziesiątki firm, to kombinacja tych komponentów. Tak też zbudowany jest Kingston HyperX 3K – ma kontroler Sand-
Force SF-2281 oraz pamięci MLC od Intela.
Dyski SSD Samsunga różnią się od innych tym, że wszystkie ich komponenty pochodzą od jednego producenta. W nowej serii firma wykorzystała własne, 3-rdzeniowe kontrolery MDX (procesory ARM) pracujące z częstotliwością 300 MHz. Układy te nie kompresują danych w locie, jak ma to miejsce w kontrolerach SandForce, ale za to stosują 256-bitowe szyfrowanie AES, co skutecznie zabezpiecza pliki. W wymianie danych między kontrolerem a płytą główną pośredniczy bufor o pojemności 512 MB – oczywiście ta kość pamięci również jest od Samsunga.
Najważniejsza jest oczywiście pamięć flash
– w tym przypadku tzw. Toggle DDR2 NAND 2x nm o wydajności 400 Mb/s. W dyskach z serii Pro są to „zwykłe” kości MLC (przechowujące dwa bity informacji w jednej komórce), natomiast w drugim modelu znalazły się układy TLC, czyli triple-level cell (każda komórka przechowuje trzy bity). To pierwszy przypadek użycia tego typu pamięci w dostępnych na rynku produktach.
Dyski Samsunga są zamknięte w obudowach o grubości 7 mm, dzięki czemu można je stosować np. w ultrabookach wymagających takiego formatu. Kingston HyperX 3K to dysk o grubości 9 mm.
Wydajność
Zestaw układów półprzewodnikowych bezpośrednio wpływa na wydajność dysków. Kingston deklaruje szybkość odczytu i zapisu danych na poziomie 555 i 510 MB/s – podobnie, jak inni producenci dysków z kontrolerami Sand-
Force. Drugi ważny parametr, czyli maksymalna liczba operacji na sekundę, to 86 tys. operacji (IOPS) i 60 tys. operacji (odpowiednio odczyt i zapis) dla dysku 240 GB.
W przypadku dysków Samsung z serii 840 odczyt i zapis ma sięgać maksymalnie 540 oraz 240 MB/s, a liczba operacji podczas odczytu i zapisu – 96 tys. oraz 62 tys. IOPS. Seria 840 Pro jest lepsza – zapewnia odczyt i zapis na poziomie 540 i 520 MB/s, a także szybkość 100 tys. oraz 90 tys. IOPS. Zatem już w parametrach widoczna jest podstawowa różnica – nowe pamięci typu TLC są znacznie wolniejsze w zapisie niż MLC.
Wyniki testów w dużej mierze zgadzają się z teoretyczną wydajnością. Podczas odczytu wszystkie testowane modele osiągały szybkość do
540–550 MB/s. Najwyższe wartości generuje benchmark ATTO, który testuje dyski pod największym obciążeniem. Pod względem zapisu danych zdecydowanie najlepszy jest Samsung z serii 840 Pro. HyperX 3K wypadł gorzej, natomiast tańszy dysk Samsunga był wolniejszy podczas zapisu praktycznie w każdym teście.
Jednak ogólne porównanie wydajności wskazuje na to, że Kingston HyperX 3K oraz Samsung 840 są pod względem wydajności bardzo zbliżone. Pierwszy cechuje się szybkim zapisem, drugi – całkiem dobrymi osiągami przy zapisie i odczycie małych bloków danych. Biorąc pod uwagę, że model Samsunga jest o ponad 100 zł tańszy, warto rozważyć jego zakup. Szybki dysk SSD 250 GB za około 700 zł to niezła propozycja.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół – pobór energii. Podczas testów okazało się, że oba dyski Samsunga mają niemal dwukrotnie większą moc od typowych dysków SSD. Dotyczy to maksymalnej wartości 4,35 W – to nadal mało (w porównaniu z procesorem czy ekranem), ale w bardzo energooszczędnych komputerach może nieznacznie skracać czas pracy na baterii.
Samsung 840 Pro
PLUSY:
- Wydajność do 100 tys. IOPS
- 5-letnia gwarancja producenta
- Sprzętowe szyfrowanie danych
- Oprogramowanie Magician 4.0
MINUSY:
- Względnie wysoki pobór energii
Samsung 840
PLUSY:
- Wydajność do 96 tys. IOPS
- Sprzętowe szyfrowanie danych
- Atrakcyjna cena
- Oprogramowanie Magician 4.0
MINUSY:
- Dwukrotnie wolniejszy zapis
- Względnie wysoki pobór energii
Kingston HyperX 3K
PLUSY:
- Wydajność do 86 tys. IOPS
- Możliwość zakupu w zestawie z obudową i sankami
- Oprogramowanie Acronis True Image
MINUSY:
- Powolna praca z małymi blokami danych
- Niższy parametr MTBF – 1 mln godzin