Wykonanie
Z4 zwraca uwagę bardzo cienką obudową – 6,1 mm to tyle samo, co w najnowszym iPadzie. Mimo że to tablet Sony ma większy ekran, jest lżejszy od konstrukcji Apple o blisko 50 gram.
Ponieważ tablet spełnia normę szczelności IP68, porty kart znajdują się bezpośrednio w obudowie i są przykryte wspólną zaślepką. Dostęp do portu ładowania oraz gniazdka słuchawkowego jest za to swobodny. Głośniki stereo znajdują się z przodu obudowy, bliżej dolnej krawędzi. Kiedy trzyma się tablet poziomo, dłonie nieznacznie zasłaniają ich wylot. Tylna ścianka pokryta jest matowym plastikiem, który ma skłonność do rysowania się i wycierania.
Wyposażenie
Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu to standard w drogich tabletach. Wyświetlacz Z4 jest dodatkowo bardzo jasny, kontrastowy i ma dobre kąty widzenia. Za bardzo wysoką wydajnością tabletu stoi ośmiordzeniowy procesor Qualcomm.
Funkcje fotograficzne Z4 rozczarowują. Obiektyw głównego aparatu znajduje się w samym rogu obudowy, co znacznie utrudnia kadrowanie. Aparat nie ma lampy doświetlającej, a zdjęcia nie są wystarczająco ostre. Aplikacja fotograficzna kryje za to bardzo dużo funkcji. Przedni aparat ma matrycę o rozdzielczości 5 Mpix, znacznie wyższej niż w konkurencyjnym iPadzie.
Interfejs
Funkcjonalność i wygląd interfejsu Z4 są niemal identyczne, jak w smartfonach Sony (patrz strona 91). Zabrakło możliwości podzielenia ekranu między kilka aplikacji, co oferuje np. Samsung. Funkcja ta pojawi się też w najnowszym oprogramowaniu iPada.
Cena
Sony proponuje swoim klientom tablet w cenie o 1/3 wyższej niż koszt najnowszej wersji iPada. Z4 to zdecydowanie jeden z najlepszych tabletów na rynku, ale mimo to nie znajdujemy uzasadnienia dla wydania na niego blisko 3000 złotych.