Możliwości programu
Testowany router działa jednocześnie na dwóch pasmach – 2,4 oraz 5 GHz. Pozwala to korzystać z sieci standardu 802.11a, a jednocześnie zachować zgodność z 802.11b/g/n. Ciekawą cechą routera są dwa porty USB, do których można jednocześnie podłączyć dysk zewnętrzny oraz drukarkę.
Z dysku można udostępniać pliki przez protokół Samba, FTP lub serwer mediów, natomiast z drukarki korzystać tak, jakby była podłączona lokalnie do komputera. By ta ostatnia funkcja działała, w systemie trzeba zainstalować specjalny program – niestety, do tej pory nie opracowano wersji na systemy 64-bitowe. Poza tym wadą jest współpraca tylko z wybranymi modelami drukarek.
Warto zwrócić również uwagę na proste możliwości zarządzania pasmem. Zamiast priorytetów dla poszczególnych komputerów lub portów, można ustawić minimalną i maksymalną przepustowość dla każdego z komputerów w sieci.
Wydajność
Producent zadbał o to, by model TL-WDR4300 zapewniał jak najlepszą wydajność, i to nie tylko w odniesieniu do Wi-Fi. Zarówno cztery porty LAN, jak i port WAN są w standardzie gigabit ethernet, a wydajność routingu sięga według producenta aż 800 Mb/s.
Jeśli chodzi o Wi-Fi, przepustowość zależy od pasma. Dla 2,4 GHz jest to 300 Mb/s (realnie do 85,6 Mb/s), dla 5 GHz maksymalnie 450 Mb/s (my uzyskaliśmy niecałe 120 Mb/s). Sumaryczna przepustowość wynosi w teorii 750 Mb/s, natomiast w rzeczywistości da się „wycisnąć” 1/4 tej wartości (łącznie 200 Mb/s). Jak na Wi-Fi to i tak bardzo dużo.
Dane techniczne TP-Link TL-WDR4300:
porty WAN (1 Gb/s), 4xLAN (1 Gb/s), 2xUSB, standard Wi-Fi 802.11a/b/g/n (2,4 oraz 5 GHz), zabezpieczenia WEP, WPA, WPA2, wymiary 243x160x33 mm
PLUSY:
- Możliwość wykorzystania pasma 2,4 oraz 5 GHz jednocześnie
- Wysoka wydajność Wi-Fi, LAN i WAN
- Dwa porty USB (dysk, drukarka)
- Udostępnianie plików na kilka sposobów
MINUSY:
- Ograniczone możliwości serwera druku
- Brak możliwości skonfigurowania kilku SSID