Zalety drukarek atramentowych
- Wiele funkcji: drukarka, skaner, kopiarka
- Druk z urządzeń mobilnych, nawet przez internet
- Możliwość pracy bez podłączania do komputera
- Coraz niższe, niekiedy niemal zerowe koszty tuszu w przeliczeniu na stronę
Niezaprzeczalną zaletą drukarek atramentowych jest ich uniwersalność – można na nich drukować dokumenty i zdjęcia, skanować oraz kopiować, a urządzenie da się udostępnić w sieci. Są przy tym małe, zużywają niewiele prądu i cicho pracują. Nic dziwnego, że głównie one są wybierane przez użytkowników domowych.
Podstawowe funkcje
Główną funkcją drukarki jest oczywiście drukowanie. Każda atramentówka nadaje się do druku dokumentów na zwykłym papierze albo na specjalnym papierze do druku atramentowego. Każda potrafi także drukować zdjęcia na papierze fotograficznym, choć z różnym skutkiem. Zdjęcia z tanich drukarek często mają zielonkawe, żółte lub czerwone zabarwienie. Dużo zależy od papieru fotograficznego, a ponieważ bywa on drogi (nawet kilka złotych za arkusz A4), warto wypróbować druk na papierze uniwersalnym.
Najlepszych zdjęć należy spodziewać się po drukarkach wykorzystujących więcej kolorów składowych niż tylko cztery podstawowe CMYK. Oprócz lepszej jakości barw ich zaletą jest optymalizacja pod względem wydajności – masz gwarancję, że na jedno zdjęcie nie będziesz czekać np. 10 minut.
Większość drukarek ma też skaner z szybą do skanowania lub kopiowania pojedynczych stron A4. Nieco droższe urządzenia, szczególnie przeznaczone do biur, mają dodatkowo podajnik ADF np. na 20 kartek, który automatyzuje skanowanie lub kopiowanie dokumentów.
Obsługa drukarki
Ważne są też różne detale związane z obsługą. Najprostsze modele bez skanera są wyposażone czasem tylko w dwa–trzy przyciski. Te ze skanerem mają dodatkowe przyciski do kopiowania w czerni i w kolorze. Niektóre mają ekran numeryczny, tekstowy albo duży kolorowy ekran LCD. Zależnie od jego typu oraz zestawu przycisków na panelu drukarki można realizować różne zadania: ustawiać jakość druku i kopiowania, format i rodzaj nośników, liczbę kopii itd.
Jeśli drukarka ma port USB albo czytnik kart pamięci, jej panel pozwala drukować zdjęcia i dokumenty bezpośrednio z pamięci flash. Zdjęcia można kadrować i obracać, da się poprawić ich kolory itp. Niestety taki spontaniczny druk zdjęć nie jest najlepszym wyjściem – kosztują one zbyt dużo, by drukować je bez obróbki na komputerze.
Ważnym elementem są podajniki papieru: ich liczba, pojemność i sposób ładowania papieru. Jeden podajnik A4 to za mało – jeśli chcesz drukować zarówno dokumenty, jak i zdjęcia 10x15 cm (albo np. koperty), przyda się drugi. Podajniki powinny mieć formę zamykanych kaset, by papier się nie kurzył.
Praca w sieci
Nowoczesne urządzenia muszą drukować w sieci. Podstawą jest możliwość bezpośredniego podłączenia do domowej sieci, by z drukarki lub skanera mogło korzystać kilka osób. Urządzenia zwykle mają interfejs Wi-Fi, który jest wolniejszy niż Ethernet, ale pozwala postawić drukarkę w dowolnym miejscu bez prowadzenia kabli.