Ważne wyposażenie
Na jakie jeszcze elementy warto zwrócić uwagę? Istotna jest klawiatura, ale trudno wskazać, jakie powinna mieć parametry. Łatwiej korzysta się z klawiatur w dużych laptopach 15,6” lub większych, natomiast w modelach przenośnych (10–12”) klawisze są bardzo małe i czasem nietypowo rozmieszczone, więc pisanie nie jest zbyt wygodne.
Podczas pracy bardzo ważny może być touchpad. Najlepsze są urządzenia o klasycznej konstrukcji, czyli gładkiej powierzchni, z dwoma oddzielnymi przyciskami, pracującymi miękko i cicho. Jednak nawet jeśli w laptopie trafi się fatalny
touchpad, to nic straconego – łatwo zastąpić go myszką.
Warto wiedzieć, że coraz większa liczba komputerów nie ma napędu optycznego, bo wiele osób już go nie potrzebuje. System instaluje się ze specjalnej partycji, a muzykę, filmy czy gry kupuje się i pobiera bezpośrednio z internetu. Jeśli nagrywarka DVD będzie ci potrzebna, upewnij się, że kupowany komputer ją ma.
Wydajność
Do codziennych zastosowań wystarczy przeciętna konfiguracja: tani procesor, zintegrowana z nim grafika, 4 GB pamięci RAM oraz dowolny dysk. Nie zawsze da się przewidzieć, do czego wykorzystasz sprzęt w przyszości, więc lepiej wybierać konfiguracje z zapasem mocy.
Notebooki za 1500–2000 zł wyposaża się w procesory z jednej z dwóch grup. Pierwsza to klasyczne układy mobilne: Intel Core i3 lub i5, słabsze Intel Pentium oraz Celeron, a także procesory AMD z serii A8 czy A10. Jeśli chcesz używać komputera głównie w domu, najlepiej wybrać jeden z tych procesorów.
Druga grupa to układy ultramobilne, które mają słabą wydajność, za to są bardzo energooszczędne: Intel Atom oraz AMD z serii E. To procesory pasujące do najmniejszych komputerów (tzw. subnotebooków), choć niestety trafiają także do większych, nawet 17-calowych.
Nieodłącznym elementem każdego współczesnego procesora jest zintegrowany z nim układ graficzny. Jednak w największym uproszczeniu można powiedzieć, że do zastosowań biurowych wszystkie zintegrowane grafiki są równie dobre, natomiast do gier – równie słabe. W odniesieniu do laptopów po 1500–2000 zł to zdanie jest jeszcze bardziej prawdziwe, choć zdarzają się pozytywne wyjątki, takie jak Intel HD Graphics 4000 albo AMD Radeon HD 8750M. Ale w dalszym ciągu nie jest to sprzęt nawet dla średnio zaawansowanego gracza.
Podobnie jest z pamięciami flash (SSD), które trafiają do komputerów hybrydowych. Liczą się w nich przede wszystkim małe rozmiary, więc raczej nie należy się spodziewać takiej wydajności, jak w typowych, 2,5-calowych dyskach SSD.