Podsumowanie testu
Głównym kryterium wyboru komputerów do naszego testu była cena nieprzekraczająca 2000 zł (wraz z systemem Windows 8). W sklepach można znaleźć podobne konfiguracje z Windows 7, w ogóle bez systemu, a także oczywiście z różnym zestawem komponentów.
Wyposażenie
Największą wagę przyłożyliśmy właśnie do wyposażenia, a szczególnie do ekranu, klawiatury, touchpada oraz zestawu interfejsów.
Najlepsze oceny za wyposażenie otrzymały komputery ze środka naszej stawki: HP Pavilion TouchSmart 11 oraz Acer Aspire V5-122P. Pierwszy ma dotykowy ekran HD o przekątnej 11,6”, bardzo wygodną klawiaturę i touchpad, a także pojemną pamięć i dysk. Nie bez znaczenia jest bardzo dobra jakość wykonania całego urządzenia. Acer Aspire V5 ma przede wszystkim lepszy ekran – prawdopodobnie IPS, choć producent się tym nie chwali.
Szczególną funkcjonalnością cechują się dwa laptopy hybrydowe: Asus Transformer Book T100 oraz Acer Iconia W510. Są bardzo podobne, ale istnieje między nimi pewna różnica – Acer ma pod klawiaturą drugi akumulator, więc całość może pracować na baterii dłużej niż sam ekran.
Osoby bardziej przywiązane do tradycyjnych rozwiązań powinny zwrócić uwagę na większe modele z ekranami 15,6”. Co prawda, same ekrany to chyba najtańsze wyświetlacze TN, jakie udało się producentom znaleźć (kontrast na poziomie 80:1, słabe kąty widzenia z góry i z dołu), ale w modelach, takich jak: Asus X550 czy Samsung Ativ Book 2, znajdziemy ekrany matowe, na których znacznie lepiej się pracuje niż na błyszczących. Co więcej, oba wymienione modele są w całości (lub z małymi wyjątkami) wykonane z matowego, odpornego na zabrudzenia plastiku.
Wydajność procesora
Jak napisaliśmy, laptopy są najczęściej dostępne w wielu różnych konfiguracjach, więc do osiągów testowanych modeli nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi. Wyniki powinno się potraktować raczej jako porównanie możliwości poszczególnych procesorów i układów graficznych.
Wśród laptopów do 2000 zł bez problemu można znaleźć wiele modeli z procesorami Intel Core i3 – właśnie one zajmują pierwsze miejsca pod względem wydajności w naszej tabeli. Co więcej, w tej cenie kupisz nawet komputery z układami Intel Core i5 lub AMD A8, ale jest ich już bardzo mało.
Pod względem wydajności procesora stawkę zamykają komputery z procesorami Intel Atom. Niemiłą niespodzianką okazał się Asus T100, który ma najnowszy procesor Atom korzystający z architektury Silvermont. Miała ona być bardzo wydajna, a w praktyce osiągi procesora o taktowaniu 1,33 GHz są słabsze niż w poprzedniej serii.
Grafika i dysk
Pod względem wydajności grafiki najlepsze rezultaty uzyskały oczywiście komputery wyposażone w dodatkowy układ graficzny. W pierwszej kolejności jest to: Acer Aspire E1–571G z grafiką GeForce 710M, następnie Dell Inspiron 15 z Radeonem HD 7670M, a także Acer Aspire V5–122P ze zintegrowanym Radeonem HD 8250 oraz dodatkowym 8280G.
Warto jeszcze wspomnieć o pamięciach półprzewodnikowych, które znalazły się w komputerach hybrydowych (Asus T100, Acer W510) zamiast dysków twardych. Zdawałoby się, że będą one mocną stroną tych dwóch modeli, ale z testów wynika, że średnia szybkość odczytu danych jest niższa niż w przypadku pozostałych komputerów ze zwykłymi dyskami. Wynika to z faktu, że komputery te mają być tanie, więc zastosowane w nich pamięci flash są powolne i w dodatku mało pojemne (tylko 32 GB). Jedynym atutem jest czas dostępu do danych, który wynosi 0,5 ms (w porównaniu z 20 ms w zwykłym dysku).