Mobilność
Pod względem rozmiarów niewątpliwie najlepsze są hybrydowe konfiguracje Asusa i Acera. Nie dość, że urządzenia same w sobie są lekkie (odpowiednio 1110 oraz 1270 gramów) oraz małe (ekrany mają tylko 10”), to jeszcze do korzystania z nich poza domem można zabrać tylko połowę – sam ekran.
Wśród „zwykłych” laptopów najwygodniejsze do przenoszenia są modele z ekranami 11,6”, takie jak Asus X201E (1,3 kg, tylko 8 mm grubości) czy Acer Aspire V5–122P (1,36 kg, 22 mm grubości). Komputery z ekranami 15,6” są o około 1 kg cięższe, a to robi naprawdę sporą różnicę.
Drugi parametr związany z mobilnością, czyli czas pracy na baterii, zależy od kilku czynników: wydajności procesora i grafiki, pojemności akumulatora, a nawet wielkości i jasności ekranu.
Rekordowy wynik (ponad 25 godzin pracy z włączonym ekranem) osiągnął Acer Iconia W510, który ma mały ekran 10,1”, energooszczędny procesor Intel Atom Z2760, a przy tym akumulatory o łącznej pojemności 56 Wh. Natomiast wśród „zwykłych” laptopów wyróżnia się Dell Inspiron 15 z niskonapięciowym procesorem Core i3 i pojemnym akumulatorem 67 Wh, dzięki czemu może pracować ponad 10 godzin bez zewnętrznego zasilania.
Co wybrać
Zwycięzca testu jest jeden i jest nim Acer Aspire E1–571G. Wygrał dzięki temu, że w kwocie około 1830 zł udało się zawrzeć dobry procesor i dodatkową grafikę GeForce, choć oceny w kategorii wyposażenia oraz mobilności też nie są najgorsze. Jeśli jednak dla kogoś są one za słabe, warto zwrócić uwagę na kilka innych konfiguracji. Na pewno należy do nich Dell Inspiron 15 (długi czas pracy na baterii), HP Pavilion TouchSmart 11 (mniejsze rozmiary i lepsze wyposażenie) albo Asus Transformer Book T100 – ultramobilna hybryda w przystępnej cenie.