1. miejsce - Acer Aspire E1-571G
Notebook do pracy stacjonarnej, choć waga 2,4 kg i ponad 7-godzinny czas pracy na baterii umożliwiają korzystanie z niego również poza domem. Jest wyposażony w spory ekran 15,6”, procesor Intel Core i3, a także dodatkową grafikę GeForce 710M z technologią Nvidia Optimus. Ma kilka mankamentów, do których należy słaby ekran (co jest niestety standardem w tej klasie sprzętu) czy niepotrzebne klawisze euro i dolara wepchnięte przy klawiszach strzałek.
PLUSY:
- Wysoka wydajność
- Wygoda obsługi
MINUSY:
- Słaba jakość obrazu
- Drobne zastrzeżenia dotyczące klawiatury
Sprzęt do testu dostarczył sklep internetowy www.redcoon.pl
2. miejsce - Dell Inspiron 15 (3521)
To również komputer do pracy w domu, wyposażony w procesor Intel Core i3 oraz dodatkową grafikę Radeon HD 7670M. Zastosowano z nim procesor w wersji niskonapięciowej, a przy tym bardzo pojemny akumulator 67 Wh, dzięki czemu sprzęt działa bez zasilania sieciowego niemal 11 godzin. Plusem jest również wygodna klawiatura i touchpad. W porównaniu do innych testowanych modeli, komputer jest dość drogi, ale w sklepach są też tańsze konfiguracje.
PLUSY:
- Wysoka wydajność
- Czas pracy na baterii
- Wygoda obsługi
MINUSY:
3. miejsce - Asus Transformer Book T100
Laptop hybrydowy obalający mit, że sprzęt tego typu musi być drogi. Atutem jest mobilność i znaczna uniwersalność całego rozwiązania, ale wynikają z tego też minusy. Są nimi np.: słaba wydajność bardzo energooszczędnego procesora, bardzo wolny dysk flash, malutka klawiatura i słaby touchpad, brak akumulatora w klawiaturze itd. Część tych wad wynika z niskiej ceny komputera. Za to w cenę, oprócz Windows 8.1, jest wliczony pakiet Office Home&Student 2013.
PLUSY:
- Funkcja laptopa i tabletu
- Bardzo duża mobilność
- Pakiet Office w komplecie
MINUSY:
- Słaba wydajność
- Malutka klawiatura i touchpad
4. miejsce - Asus X550CA
Tani laptop, podobny do Acera czy Della z czołówki naszego testu. Ma oczywiście swoje zalety, do których należy m.in. matowy ekran (i w ogóle cała matowa obudowa) czy nieco niższa waga. Ale łatwo znaleźć minusy: procesor Celeron nie jest tak wydajny jak Core i3, zintegrowana grafika nie tak dobra jak dodatkowe układy graficzne GeForce czy Radeon HD. W dodatku ekran jest dość ciemny, czas pracy na baterii wyjątkowo krótki, a touchpad zbyt czuły.
PLUSY:
MINUSY:
- Słaba wydajność ogólna
- Ciemny ekran
- Czas pracy na baterii
5. miejsce - Toshiba Satellite C855-1UE
Kolejny typowy komputer do użytku domowego, do mało obciążających zadań. Ma przeciętny procesor Pentium, zintegrowaną z nim grafikę, standardowy dysk twardy 500 GB, 4 GB pamięci. Zatem nie różni się zbytnio od innych modeli w tej cenie. Do elementów utrudniających codzienną pracę należy odwrotne działanie klawiszy funkcyjnych (np. regulacja jasności działa bez klawisza [Fn], ale zamknięcie aplikacji wymaga skrótu [Fn]+[Alt]+[F4]). Zaletą jest wysoka jasność ekranu.
PLUSY:
MINUSY:
- Wyjątkowo przeciętna konfiguracja
6. miejsce - Acer Aspire V5-122P
Laptop idealny do przenoszenia, ważący jedynie ok. 1,36 kg. Jego zaletą jest dotykowy ekran, który pozwala wykorzystać możliwości Windows 8, a także podświetlana klawiatura do pracy przy słabym oświetleniu. Poza tym ekran ma wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia. Do podstawowych wad należy słaby procesor (choć ma niezłą grafikę), brak wyjść wideo, słaby touchpad, głośny wentylator, a także czas pracy na baterii około 6 godzin (za mało jak na rozwiązanie mobilne).
PLUSY:
- Małe wymiary i waga
- Dobry ekran dotykowy
- Podświetlana klawiatura
MINUSY:
- Słaby procesor
- Krótka praca na baterii
- Brak wyjścia wideo