7. miejsce - Samsung Ativ Book 2 NP270E5E
Komputer do pracy w domu, o raczej słabej konfiguracji (procesor Celeron, zintegrowana grafika). Za to spodobało nam się wykonanie, bo niemal wszystkie elementy są matowe (również ekran), na obudowie nie widać odcisków palców. Klawiatura jest niemal idealna (z wyjątkiem pomniejszonych klawiszy strzałek), touchpad też klasyczny, z gładką powierzchnią, cicho klikającymi przyciskami. Warto jednak dopłacić 100–200 zł i wybrać silniejsze komponenty.
PLUSY:
- Wygoda obsługi
- Matowy ekran
MINUSY:
- Mało wydajny procesor
- Słaba jakość obrazu
- Brak USB 3.0
8. miejsce - Acer Iconia W510
Drugi w teście laptop hybrydowy, z odłączanym ekranem. Jego zaletą jest ogromna mobilność i spora uniwersalność, a poza tym dwa akumulatory, które zasilają sprzęt dłużej niż w przypadku Asusa T100. Model Acera ma szybciej taktowany i nieco wydajniejszy procesor (choć nadal jest to słabiutki Atom), ale też starszą i bez porównania słabszą grafikę oraz jeszcze wolniejszy dysk flash. Malutka klawiatura i touchpad stacji dokującej nie sprzyjają wygodnej pracy.
PLUSY:
- Funkcja laptopa i tabletu
- Małe wymiary i waga
- Czas pracy na baterii
MINUSY:
- Słaba wydajność
- Niewygodna obsługa
- Brak USB 3.0
9. miejsce - Lenovo IdeaPad G585
Na pierwszy rzut oka jest to typowy laptop do użytku domowego, w dodatku w bardzo atrakcyjnej cenie. Ma niczym niewyróżniający się (czyli raczej słaby) ekran 15,6”, całkiem wygodną klawiaturę i touchpad, a na baterii może pracować nawet 9 godzin. Jednak niska cena wynika z tego, że zastosowano w nim bardzo słaby procesor AMD E1 – niewiele lepszy niż atomy w komputerach hybrydowych. Dlatego model G585 można uznać za sprzęt dla najmniej wymagających.
PLUSY:
- Atrakcyjna cena
- Długi czas pracy na baterii
MINUSY:
- Mało wydajny procesor
- Słaba jakość obrazu
- Błyszcząca obudowa
Sprzęt do testu dostarczył sklep internetowy www.redcoon.pl
10. miejsce - HP Pavilion TouchSmart 11
Niewielki i lekki komputer, który w naszym teście konkuruje z Acerem V5–122P. Również ma dotykowy ekran 11,6”, choć o znacznie gorszych parametrach. Ma też wyjście HDMI, większy akumulator oraz bardziej energooszczędny procesor AMD A4. Niestety, ten procesor (tylko 1 GHz) stanowi największą wadę konstrukcji – wystarczy tylko do najprostszych prac. Laptop jest ładnie wykonany, ale jednym z irytujących szczegółów jest bardzo gruby i sztywny kabel zasilający.
PLUSY:
- Małe wymiary i waga
- Ekran dotykowy
MINUSY:
- Mało wydajny procesor
- Słaba jakość obrazu
11. miejsce - Lenovo IdeaPad S300
Notebook dla osób, dla których ekran 11,6” to za mało, a 15,6” to za dużo. Tak naprawdę przekątna 13,3” jest optymalna, tyle że w tym modelu ekran o tej przekątnej jest słaby, bez warstwy dotykowej, co źle wpłynęło na ocenę końcową. Laptop jest większy i cięższy niż modele 11,6”, ale i tak wygodny do noszenia. Zastosowany procesor Core i3, mimo niskiej częstotliwości pracy, zapewnia lepsze osiągi niż jednostki AMD A4, czy nawet czterordzeniowy A6.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Małe wymiary i waga
MINUSY:
12. miejsce - Asus X201E
Bardzo mały laptop z ekranem 11,6”, podobnie jak Acer Aspire V5-122P czy HP Pavilion TouchSmart 11. Znalazł się na ostatniej pozycji z kilku powodów. Testowana konfiguracja miała tylko 2 GB pamięci, mniejszy dysk niż wymienione modele, procesor słabszy niż AMD A6 (w komputerze Acera) czy brak ekranu dotykowego (jak w HP). Pojemność akumulatora jest przeciętna, ale maksymalny czas pracy wynosi 5 godzin i jest krótszy niż w podobnych laptopach.
PLUSY:
MINUSY:
- Słaba wydajność
- Krótka praca na baterii
- Mała pamięć i dysk