A A A

Test pakietów bezpieczeństwa

PC Format 04/2010
Programy internet security mało się różnią pod względem skuteczności, ale ogromnie, jeśli chodzi o liczbę dodatkowych funkcji i wygodę użytkowania. Dzięki naszemu testowi wybierzesz program, który potrafi najwięcej. [Bartłomiej Mrożewski]

Bezpieczna przeglądarka

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed tego rodzaju zagrożeniem jest filtrowanie treści na poziomie przeglądarki WWW. Taką funkcję mają m.in. AVG, McAfee oraz Symantec. Podczas przeglądania sieci każdy odnośnik jest przed załadowaniem sprawdzany w bazie danych producenta. Jeśli jest tam oznaczony jako podejrzany, ładowanie witryny zostaje zablokowane. Ponadto programy te analizują wyniki wyszukiwania Google i przy każdym trafieniu wyświetlają ikonkę, pokazującą, jakie informacje na temat danej strony są w bazie. Jeśli witryna jest klasyfikowana jako szkodliwa, pojawia się czerwona ikona, a wejście jest blokowane.

Zapora sieciowa

Firewalle, obok skanerów antywirusowych, należą do najlepiej rozwiniętych modułów w pakietach internet security. Wszystkie aplikacje w tej części testu wypadły korzystnie. Programy oferują zarówno automatyczną ochronę, która bazuje na wbudowanym zestawie reguł, jak też możliwość ręcznego dopasowywania ochrony dla poszczególnych programów. Firewalle są tak rozbudowane, że samodzielne zarządzanie regułami wymaga niemal eksperckiej wiedzy. Dlatego nie polecamy modyfikowania wbudowanych zasad, dopóki wszystko działa tak jak trzeba.

Nowym rozwiązaniem w programach internet security jest tzw. tryb gry (znajdziemy go m.in. w AVG, G Dacie i Symantecu). Pod tym terminem kryje się specjalny tryb funkcjonowania zapory w momencie korzystania z aplikacji pełnoekranowych. Gdy po aktywacji tej funkcji uruchomimy grę sieciową lub włączymy film, zapora wstrzyma wszelkie komunikaty, które mogłyby zakłócić nam rozrywkę.

W ciekawy sposób tryb gry jest rozwiązany w pakiecie G Data. Znajdziemy tu predefiniowane ustawienia dla 20 najpopularniejszych tytułów. Po uruchomieniu gry program odblokowuje niezbędne połączenia i blokuje niepotrzebne.

W pakiecie Kaspersky’ego jest także tryb piaskownicy, w którym standardowo uruchamiane są przeglądarki internetowe. Dzięki temu te niebezpieczne programy działają w izolacji od systemu. Jeśli doszłoby do przełamania zabezpieczeń, haker nie będzie mógł przedostać się do jądra sytemu i co za tym idzie, nie przejmie kontroli nad pecetem.

Ochrona rodzicielska

Żelaznym punktem w programach internet security jest moduł ochrony rodzicielskiej. Nie znajdziemy go tylko w produktach AVG i ESET. Dobry moduł ochrony rodzicielskiej, oprócz mechanizmu blokowania treści na postawie zdefiniowanego profilu użytkownika (Dziecko, Nastolatek, Dorosły) powinien mieć możliwość kontroli czasu korzystania z internetu. Tę funkcję znajdziemy tylko w programach: eScan, McAfee, Kaspersky, G Data, F-Secure i Bit Defender. W tym ostatnim pakiecie zrealizowano ją w najlepszy sposób.

Bezpieczna prywatność

Najlepszym zabezpieczeniem w tym zakresie jest blokada przesyłu prywatnych informacji. Działa to tak: w panelu konfiguracyjnym wpisujemy ciągi znaków, które chcemy otoczyć szczególną opieką. Może to być np. nazwisko, numer telefonu, numery kart, loginy itp. Są one szyfrowane i przekazywane do skanera, który monitoruje transfery danych przez protokół HTTP. Jeśli wykryje pasujący ciąg znaków, prosi użytkownika o zgodę na ich wysłanie w świat. Taką funkcję znajdziemy w następujących pakietach: AVG, BitDefender, Kaspersky i Symantec. Kaspersky dodatkowo ma przydatne udogodnienie w postaci klawiatury ekranowej, która zapobiega przechwyceniu wpisywanych znaków przez program szpiegujący.

Monitorowanie

W Kasperskym znajdziemy Monitor sieci, który pozwala na dokładne sprawdzanie, jakie aplikacje i w jakim stopniu korzystają z połączenia internetowego. Z kolei w pakiecie Symanteca jest wygodny monitor ilustrujący obciążenie systemu na przestrzeni czasu. Na wykresie jest wyszczególnione obciążenie generowane przez program ochronny.

Symantec, BitDefender i McAfee mają funkcje monitorowania całej sieci lokalnej. W pierwszym z nich możemy wyszukiwać zaufane komputery oraz umożliwić komunikację z innymi produktami firmy Symantec. BitDefender z kolei pozwala na zdalne zarządzanie innymi kopiami programu, zainstalowanymi w tej samej sieci, a McAfee potrafi sporządzić mapę sieci lokalnej.

Przydatne dodatki

Avira jest wyposażona w bardzo proste narzędzie do backupu. Można za jego pomocą kopiować pliki do określonej lokalizacji, ale brakuje tam funkcji do synchronizacji, tworzenia kopii przyrostowych czy odtwarzania danych w razie awarii.

W programie Kaspersky znajdziemy funkcje blokowania reklam w przeglądarkach. Jest szczególnie przydatna użytkownikom Internet Explorera. McAfee i G Data mają natomiast narzędzie do kasowania plików.

Ciekawy bonus ma także BitDefender. W program wbudowano funkcję do tworzenia zaszyfrowanych partycji wirtualnych, na których bezpiecznie można przechowywać dane.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto