Podsumowanie testu – przenośne dyski HDD
Cechy przenośnych dysków HDD
- Pojemność rzędu kilku terabajtów
- Niewielka cena w przeliczeniu na jednostkę pojemności
- Bardzo duży wybór produktów
- Niekiedy atrakcyjne oprogramowanie w zestawie
- Niezbyt dobra wydajność – jak w przypadku wszystkich dysków magnetycznych
W teście uwzględniliśmy dyski przenośne o pojemności 1–2 TB. Kupowanie mniejszych się nie opłaca, a większe to zazwyczaj niepotrzebny wydatek.
Wyposażenie
Wszystkie przetestowane przez nas dyski miały interfejs USB 3.0, według nowego nazewnictwa określany jako USB 3.1 Gen 1 (przepustowość 5 Gb/s, czyli ok. 500 MB/s). Jednak fizyczne złącze na obudowie dysku może być różne – micro-USB SuperSpeed (typu B) albo symetryczne złącze typu C. Elektrycznie są one ze sobą zgodne, więc można podłączyć dowolny dysk do dowolnego portu USB komputera.
Spore znaczenie ma oprogramowanie – każdy producent dołącza jakieś narzędzia (wyjątkiem są najtańsze modele, jak Seagate Expansion). Są to programy do kopii zapasowych, synchronizacji danych i szyfrowania, aplikacje w wersjach przenośnych, a niekiedy również dodatkowa przestrzeń w chmurze. Dla niektórych osób te dodatki mogą okazać się ciekawsze niż wydajność, stylistyka obudowy czy odporność na upadki.
Wydajność
Z racji konstrukcji dysków ich wydajność jest bardzo podobna. Oczywiście te, które wykorzystują napędy o wyższej prędkości 7200 obr./min albo napędy nowszej generacji, będą nieco szybsze od starszych modeli.
W teście ogólnie najszybszy okazał się pancerny Transcend StoreJet 25MC, w którym maksymalna szybkość zapisu i odczytu danych przekraczała 130 MB/s. Zmierzony czas dostępu do danych również okazał się krótki, szczególnie podczas zapisu, co znalazło potwierdzenie w teście kopiowania plików. Niestety jak na dysk 1 TB jest on zbyt drogi.
Szybkie dyski to również Adata HC550 oraz Seagate Expansion. Zwycięzcą okazał się dysk Adata, który dodatkowo jest płaski i lekki, objęty trzyletnią gwarancją. Ma też dobry zestaw oprogramowania.
Opisy nagrodzonych dysków HDD
1. miejsce - Adata HC660 2 TB
Dysk jest ładnie wykonany, bardzo cienki (ma grubość niecałych 10 mm), ale i pojemny. Cechuje się bardzo dobrą wydajnością, a także niezłą ceną w przeliczeniu na 1 GB, choć bez trudu można znaleźć dyski bardziej atrakcyjne pod tym względem. Producent oferuje bezpłatny program HDDtoGO służący m.in. do synchronizacji i szyfrowania danych oraz obsługi poczty, a także program OStoGO tworzący na dysku USB wersję instalacyjną Windows (z płyty DVD).
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Oprogramowanie
- Trzy lata gwarancji
MINUSY:
- Wysoka cena jak na dysk 2 TB
5. miejsce - Seagate Expansion 1 TB
Ten dysk USB nie ma wyszukanej stylistyki i oprogramowania, za to jest wydajny (zapewnia zapis i odczyt 130–140 MB/s), a przy tym niedrogi. Słowem – to produkt, jakiego szuka zapewne większość osób. Jest też pojemny, występuje w wersjach aż do 4 TB. W naszym teście otrzymał nawet lepszą ocenę ogólną od modelu Seagate Backup Plus Ultra Slim, który ma pewne atuty, ale jest znacznie droższy w przeliczeniu na pojemność.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Dobra cena
MINUSY: