Test routerów mobilnych
Zalety routerów mobilnych
- Podział szybkiego internetu LTE między kilka urządzeń
- Kieszonkowe rozmiary i waga
- Zasilanie z USB lub za pomocą akumulatora
- Konfiguracja na ekranie LCD, za pomocą aplikacji lub przez przeglądarkę
- Niektóre funkcje znane z routerów domowych
Starsze routery mają Wi-Fi w standardzie 802.11n z dwiema antenami (tzw. 2x2 MIMO), co przekłada się na teoretyczną przepustowość 300 Mb/s. Nowsze są zgodne z 802.11ac, ich przepustowość wynosi 867 Mb/s.
Każdy router ma interfejs USB, który służy do ładowania akumulatora, czasem do ładowania innych urządzeń (funkcja powerbanku) albo do umożliwienia routerowi pracy w roli modemu LTE. Niektóre routery mają także złącza TS9 do anten, gdyby sygnał LTE okazał się za słaby.
Usługi internetu mobilnego czasem mają narzucone limity transferu albo obejmują określony pakiet danych za określoną kwotę. Użytkownik powinien wiedzieć, ile danych przesłał, dlatego routery mobilne mają licznik danych, a także możliwość ustalenia limitów, przy których wyświetla się ostrzeżenie. Koleją funkcją jest odbiór i odczyt wiadomości SMS (przede wszystkim od operatora), jak również możliwość wysyłania tzw. kodów USSD (np. z zapytaniem o stan konta).
Jeśli chodzi o sterowanie ruchem, routery pozwalają stworzyć tzw. strefę DMZ, przekierowywać porty w celu udostępnienia usług z sieci lokalnej w internecie, obsługują UPnP (automatyczne przekierowanie portów), filtrowanie pakietów, mają ochronę rodzicielską np. w postaci filtra URL, dynamiczny DNS i wiele innych funkcji. Oczywiście nie każdy router mobilny ma taki zestaw funkcji, niektóre mogą nie mieć ani jednej z nich. Faktem jest jednak, że to dodatki, z których skorzysta niewiele osób.