W artykule znajdziesz:
- Najważniejsze cechy drukarek laserowych
- Informacje, jakie wyposażenie powinna mieć laserówka
- Omówienie wyników testu
- Tabela z wynikami testów
- Recenzje wybranych drukarek
Wszyscy główni producenci drukarek mają w swojej ofercie tanie, laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w domach, małych firmach bądź na studiach, gdzie duża liczba wydruków i kopii nie powinna generować wysokich kosztów.
Druk laserowy
Drukarki laserowe są zawsze większe i droższe od swoich odpowiedników korzystających z tuszu. Podstawową różnicą są zastosowane materiały eksploatacyjne. W przypadku drukarek laserowych miejsce tuszu zajmuje toner, którego cząsteczki są nanoszone na papier przez bęben światłoczuły. Mechanizm zawsze pracuje z taką samą wydajnością, więc czas druku wielostronicowych dokumentów jest krótszy niż w atramentówkach.
Choć ceny tonera są wyższe niż tuszu, pozwala on zadrukować zdecydowanie więcej arkuszy (minimum 1000), dlatego w przeliczeniu na stronę zwykle koszt jest niższy.
W niektórych drukarkach oprócz tonera wymienia się także bęben światłoczuły. Pozornie podnosi to koszty eksploatacji, ale w rzeczywistości jest inaczej. Jeśli drukarka nie ma osobnego bębna, jest on zintegrowany z tonerem i tak naprawdę płacisz za niego podczas każdej wymiany materiałów.
Kopiowanie
Zaletą urządzeń wielofunkcyjnych jest nie tylko możliwość skanowania, ale również szybkiego powielania dokumentów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę właśnie na elementy ułatwiające kopiowanie. Pierwszą istotną cechą jest obecność podajnika ADF – to przystawka umieszczona na górnej pokrywie urządzenia, która pozwala na skanowanie i kopiowanie wielu oryginałów bez potrzeby nakładania ich pojedynczo na szybę. Istotna jest też możliwość skanowania, drukowania i kopiowania dwustronnego. W przypadku druku dupleks powoli staje się standardem, jednak podajnik ADF z funkcją skanowania dwustronnego mają tylko droższe produkty.
Inne możliwości
Nawet w urządzeniach monochromatycznych skaner pracuje w trybie kolorowym, więc można skanować zdjęcia. Dzięki rozbudowanemu panelowi, dużej pamięci wewnętrznej i zaawansowanemu oprogramowaniu skan można zapisać na nośniku USB lub wysłać e-mailem.
Gdy wymagana jest obsługa urządzenia przez kilku użytkowników, powinno ono być wyposażone w serwer druku, a także port LAN lub Wi-Fi (albo oba jednocześnie). Większość współczesnych drukarek laserowych ma już taką możliwość.
Część firm nadal korzysta z faksów, dlatego niektóre urządzenia również mają moduł faksu i złącze telefoniczne. Produkty wyposażone w taki moduł najłatwiej rozpoznać po obecności klawiatury numerycznej. Dla wielu osób będzie to jednak zbędny dodatek, niepotrzebnie podnoszący cenę urządzenia.