Zalety wzmacniaczy Wi-Fi
- Bardzo łatwe zwiększenie zasięgu istniejącej sieci
- Niski koszt zakupu wzmacniacza
- Możliwość instalacji w dowolnym gnieździe elektrycznym
- Różne tryby pracy wzmacniacza
- Niekiedy dodatkowe funkcje sieci
Teoretyczny zasięg routera Wi-Fi wynosi 300 metrów, ale grube ściany, drzwi czy nawet szyby mocno tłumią sygnał radiowy. Dlatego realny zasięg to najwyżej kilkadziesiąt metrów
– w dużym domu czy ogrodzie to czasem za mało.
Rola wzmacniacza
Niewielkie urządzenie zainstalowane na obrzeżach sieci może odbierać słaby sygnał z routera, wzmacniać go i wysyłać dalej, przedłużając w ten sposób zasięg o kolejne kilkadziesiąt metrów
– do tego właśnie służą wzmacniacze Wi-Fi, zwane także extenderami albo regeneratorami sygnału. Ogromnym plusem jest to, że nie potrzeba ciągnąć kabli sieciowych, jak w przypadku typowego punktu dostępowego, ani kupować kolejnego routera tylko po to, by wykorzystać w nim wyłącznie tryb tzw. repeatera. Wzmacniacz ma tylko jedną główną funkcję, więc jest mały, tani i prosty do uruchomienia.
Jak jest zbudowany
Popularne urządzenia, z których korzysta najwięcej osób, zwykle mają formę pudełka o wielkości kilkunastu, a czasem nawet kilku centymetrów, podłączanego bezpośrednio do gniazdka zasilającego. Nie ma żadnych dodatkowych kabli, a anteny są często wbudowane.
W najprostszym przypadku urządzenie nie ma w ogóle żadnych złączy, bo do odbioru sygnału Wi-Fi wystarczy tylko wbudowany interfejs bezprzewodowy. Najlepiej, jeśli jest on zgodny ze standardem 802.11ac, co gwarantuje pracę z wysoką przepustowością w paśmie 5 GHz. Ponieważ wzmacniacze zachowują wsteczną zgodność, działają również w paśmie 2,4 GHz.
Użytkowanie
Do interakcji z użytkownikiem wystarczy jedna kontrolka i jeden przycisk WPS do podłączenia do sieci. Najprostsze urządzenia tak właśnie wyglądają, choć większość ma bardziej rozbudowaną diagnostykę (zestaw kolorowych kontrolek), przełączniki na obudowie czy gniazdo do podłączenia sieci LAN. Do zmiany zaawansowanych ustawień służy dostępny przez przeglądarkę interfejs konfiguracyjny podobny do tego znanego z routerów.
Dodatkowe funkcje
Wzmacnianie sygnału radiowego nie jest jedynym zadaniem, jakie mogą realizować omawiane urządzenia. Wystarczy jeden dodatkowy port Ethernet, by mogły pracować jako punkt dostępowy (połączony z routerem za pomocą kabla) albo odbiornik Wi-Fi dla urządzeń nie mających takiego interfejsu (w tzw. trybie klienta). Do ustawienia odpowiedniego trybu pracy może służyć przełącznik na obudowie urządzenia albo odpowiedni zestaw funkcji w interfejsie konfiguracyjnym.
Wśród dodatkowych funkcji wzmacniaczy można znaleźć te znane z routerów. Są to np. filtrowanie adresów MAC, regulacja mocy sygnału, harmonogram pracy sieci (można włączyć urządzenie na dzień i automatycznie wyłączać je na noc), dodatkowa sieć gościnna, a także różnorodne funkcje diagnostyczne.
Większość urządzeń ma także tzw. tryb High Speed, FastLane czy Speed Boost – każdy producent ma na to inne określenie. Chodzi o to, że wzmacniacz korzystający z dwóch pasm radiowych (2,4 oraz 5 GHz) komunikuje się z routerem w jednym paśmie, a z pozostałymi urządzeniami – w drugim. Zwykle nie daje to dobrego efektu, ale w pewnych sytuacjach może się to przełożyć na większą przepustowość lub zasięg sieci.