A A A

Triki i myki - Bystrefony

PC Format 8/2018
W comiesięcznym cyklu przybliżamy przydatne sztuczki ułatwiające życie w świecie urządzeń elektronicznych. W tym wydaniu przyglądamy się nieoczywistym możliwościom smartfonów zarówno urządzeń z systemem Android, jak i iPhoneów szczególnie skupiając się na jak najdłuższym podtrzymywaniu baterii przy życiu. Tomasz Lubczyński


Więc chodź, pomaluj moją wtyczkę

Wszystkim zdarza się próbować włożyć do telefonu wtyczkę microUSB obróconą złą stroną. Jest sposób, by temu zaradzić – wystarczy zamalować niezmywalnym markerem wierzchnią część złącza (patrz zdjęcie), by mylić się zdecydowanie rzadziej. Trik przyda się także przy portach USB w komputerze.

Dowód osobisty telefonu

Być może część czytelników jest zaznajomiona z terminem IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity), czyli indywidualnym numerem nadanym każdemu telefonowi. Zdecydowanie mniej osób wie, jak go znaleźć, a jest to banalnie łatwe – wystarczy zamiast wybierać numeru telefonu wpisać ciąg *#06#. Po co? Dzięki IMEI można znaleźć telefon nawet po wyciągnięciu z niego karty SIM, co może pomóc w przypadku kradzieży urządzenia.

Jeden, by wszystko włączyć

Jeśli twój telefon jest wyposażony w port podczerwieni, to można zamienić go w uniwersalny pilot do wielu urządzeń użytku domowego takich jak telewizor, radio czy nawet klimatyzator. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację (niektórzy producenci instalują fabrycznie program w smartfonie), sparować z wybranym urządzeniem… i voilà! Już nigdy zagubiony pilot nie będzie problemem.

Ciemniej=dłużej

Porada dla niektórych użytkowników być może oczywista, ale nie ma lepszego sposobu na uratowanie słabnącej w oczach baterii smartfona niż przyciemnienie jego ekranu. Podświetlanie 5-, 6-calowej matrycy jest główną przyczyną ubywania energii telefonów, a zmniejszenie luminacji do minimum pozwala na wydłużenie ich pracy nawet o kilkadziesiąt minut. To szczególnie przydatne w momencie, gdy nie na rękę jest nam włączanie systemowego oszczędzania baterii, które ogranicza funkcje telefonu do minimum.

Lepsza lokalizacja

System Android podczas ustalania lokalizacji użytkownika może posiłkować się sieciami Wi-Fi i Bluetooth. Moduły te nie muszą być nawet uruchomione – wystarczy włączyć odpowiednie opcje w ustawieniach lokalizacji, a telefon sam od czasu do czasu sprawdzi, co jest w zasięgu. By to zrobić, trzeba otworzyć okno Dostęp do lokalizacji i najpierw zaznaczyć „Używaj GPS, Wi-Fi i sieci komórkowych”. Następnie trzeba pozwolić Androidowi na poszukiwanie sieci bezprzewodowych. Naciskamy więc trzy kropki symbolizujące menu w prawym górnym rogu tego samego okna i wybieramy Ustawienia skanowania. W oknie, które się pojawi, aktywujemy zgody dotyczące wykorzystania modułów Wi-Fi i Bluetooth. Wygląd okna lub jego nazwa może się różnić w zależności od wersji systemu telefonu.

TV na ratunek

Zapomniałeś ładowarki do smartfona i stoisz przed perspektywą rozładowania telefonu? Nic straconego, jeśli masz pod ręką telewizor z wejściem USB oraz kabel pasujący do niego oraz portu ładowania w twoim urządzeniu. Wystarczy uruchomić telewizor i podłączyć do niego smartfona, by naładować akumulator. Metoda ta ma dwie wady – większość telewizorów musi być włączona podczas ładowania, a czas napełnienia baterii jest znacznie dłuższy niż przy użyciu ładowarki.

Nie tylko w samolocie

Jeśli chcesz przyspieszyć czas ładowania baterii smartfona, jest na to metoda. Wystarczy włączyć w nim tryb samolotowy, by akumulator napełnił się nawet o 50 proc. szybciej! Oczywiście ten trik ma jeden poważny minus – nie można wówczas nie tylko odbierać i wykonywać połączeń, ale także korzystać z sieci Wi-Fi.

Gryzoń, klawiatura, a może komputer?

Jeśli nie lubisz pisać długich wiadomości na dotykowym ekranie smartfona, z pomocą przychodzi technologia OTG (ang. On The Go). Większość najnowszych modeli jest w nią wyposażona, dzięki czemu można do nich podłączyć np. myszkę i korzystać z niej podczas użytkowania telefonu. Pełnię możliwości OTG objawia jednak dopiero w przypadku tabletu, który dzięki podłączeniu klawiatury może zamienić się w urządzenie 2 w 1. Jeśli nie wiesz, czy twoje urządzenie z systemem Android obsługuje OTG, możesz sprawdzić to za pomocą programu USB OTG Checker. Są również programy pozwalające połączyć telefon z komputerem i odpowiadać na wiadomości SMS bezpośrednio z poziomu desktopa. Można wśród nich wyróżnić chociażby Mighty Text, który w łatwy sposób integruje się z przeglądarką internetową.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto