Wszystko w jednym
Serwisy hostingowe stanowią wygodną alternatywę dla portali służących do publikowania plików – umożliwiają np. podzielenie się ze znajomymi plikami zbyt dużymi, aby przesłać je e-mailem. Większość tych serwisów oferuje darmowe usługi, jednak jeżeli musisz pobrać więcej niż kilkanaście MB, wolny transfer skutecznie cię do tego zniechęci. Problemy znikają dopiero po wykupieniu dostępu do konta premium. Rejestrując się w Rapideo. pl, można korzystać z 49 serwisów służących do dzielenia się plikami.
Serwis Rapideo.pl, jest agregatorem serwisów hostujących. Pośredniczy w transferze pomiędzy użytkownikiem a konkretnym serwisem. Korzystanie z serwisu Rapideo.pl jest całkowicie legalne (patrz ramka).
Tak, w myśl polskiego prawa karalne jest udostępnianie plików. W przeciwieństwie do programów typu P2P, gdzie pobierając plik, jednocześnie udostępnia się go innym, w Rapideo nie ma mowy o udostępnianiu.
Czy prawo pozwala na ściąganie plików poprzez serwis Rapideo?
Tak – ściągając pliki z serwisu Rapideo.pl, korzysta się z tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Zarówno uregulowania zawarte w dyrektywach unijnych (np. dyrektywie 96/9/WE), jak również przepisy poszczególnych państw członkowskich Unii, a także przepisy państw niebędących członkami UE, wprowadziły taką konstrukcję. W Polsce przepisem takim jest art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z artykułem „bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego”. Oznacza to, że plik musiał zostać rozpowszechniony, tj. za zezwoleniem twórcy udostępniony publicznie (wyłączone jest więc np. przedpremierowe wykonanie).
Można domniemywać, że nawet jeśli plik znalazł się w sieci bez zgody twórcy, ale był przez twórcę rozpowszechniony w jakikolwiek inny sposób, to można powoływać się na konstrukcję dozwolonego użytku. To nie w gestii pobierającego leży ustalenie, czy plik został rozpowszechniony przez twórcę, czy też nie. Nie będzie to jednak dotyczyć utworów, które nie zostały rozpowszechnione (np. filmów z pokazów przedpremierowych, muzyki odsłuchiwanej przed premierą itp.). Uwaga! Dozwolony użytek prywatny nie obejmuje m.in. oprogramowania komputerowego, w tym gier komputerowych.
Czy mogę ściągnięty przez Rapideo.pl plik rozpowszechniać dalej?
Nie. Dozwolony użytek prywatny dopuszcza jedynie korzystanie osobiście lub w kręgu osób, które pozostają ze ściągającym pliki w związku osobistym (związku towarzyskim), co oznacza bliską rodzinę. Rozpowszechnianie plików wykraczające poza krąg osób, z którymi łączy pobierającego materiały z sieci pokrewieństwo, powinowactwo lub stosunek towarzyski, jest zabronione. Publiczne rozpowszechnianie plików wymaga zgody twórcy lub uprawnionego podmiotu, np. producenta.
Więcej informacji znajdziesz na stronie rapideo.pl/legal