Część graficzna
Procesory w obrębie Intel Bay Trail mają układ graficzny Intel HD Graphics, składający się tylko z 4 jednostek obliczeniowych, ale za to wspierających sprzętową akcelerację materiału wideo, a także pracę w rozdzielczości 2560x1600 pikseli. Układ może działać z maksymalną częstotliwością 667 MHz, jest zgodny z DirectX 11 oraz Open GL ES 3.0 (wersja ES oznacza Embedded Systems, czyli m.in. dla rozwiązań mobilnych), co przyda się podczas wspomagania obliczeń procesora właśnie przez grafikę oraz uruchamiania nowych gier. Jest na tyle wydajny, że bez problemu pozwoli na płynną grę w systemie Android, choć nie da sobie rady z wymagającymi tytułami znanymi z komputerów PC.
Ciekawą innowacją graficznej części Bay Trail jest zastosowanie dwóch symetrycznych kanałów przesyłania obrazu. Dzięki temu możliwe jest podłączenie do urządzenia mobilnego dwóch i więcej wyświetlaczy. Oprócz tego Intel wykorzystał ciekawe rozwiązanie Display Power Saving Technology. Jego działanie polega na tym, że procesor analizuje obraz i w miejscach ciemniejszych zmniejsza podświetlenie ekranu tak, by zużywał on mniej energii, ale obraz wyglądał nadal ładnie.
Modele procesorów
W ramach platformy Bay Trail Intel udostępnił kilkanaście modeli procesorów o różnym przeznaczeniu. Dziesięć trafi do urządzeń mobilnych, trzy do komputerów stacjonarnych, a pozostałe pięć do systemów wbudowanych, czyli urządzeń stosowanych m.in. w medycynie.
Nas najbardziej interesują procesory do urządzeń mobilnych, a są to nie tylko układy Atom, ale również Celeron (stworzone z myślą o laptopach), a nawet Pentium. Oznacza to, że wszystkie mają mniejszą wydajność niż procesory Intel Core i są przeznaczone dla użytkowników wymagających przede wszystkim najniższego zużycia energii. Ich specyfikacje techniczne zamieszczamy w tabelce.
Wydajność
Jeszcze długo przed premierą swoich układów Intel zapowiadał, że będą one znacznie wydajniejsze od konkurencyjnych znanych układów ARM, czyli Qualcomm Snapdragon 800 oraz Nvidia Tegra 4. Sprawdziliśmy to, testując referencyjny tablet Intela zbudowany na platformie Bay Trail, z procesorem Intel Atom Z3770 i systemem Android 4.2.2.
Uzyskane wyniki okazują się w niewielkim stopniu lepsze niż w przypadku konkurencji. Oznacza to, że już w styczniu, gdy Qualcomm i Nvidia zaprezentują swoje nowe procesory, Bay Trail prawdopodobnie straci tytuł najwydajniejszej mobilnej platformy na rynku. Poza tym nowe rozwiązanie jest o wiele słabsze niż obecnie dostępne tablety z systemem Windows oraz procesorami Intel Core.
W tabelce zamieszczamy wyniki testów, które można wykorzystać do porównania własnego sprzętu z najnowszym procesorem Intela. Wszystkie wykorzystane przez nas aplikacje można znaleźć w sklepie Google Play. Warto pamiętać, że nie każdy tablet z Bay Trailem będzie miał taką wydajność, bo testowany model był wyposażony w najszybszą wersję nowego atoma.
Ma być tanio
Największa zaleta procesorów Intel Bay Trail to fakt, że będą one nie tylko wydajne, ale też dostępne w tanich urządzeniach. Najtańsze tablety z nowymi układami Intela oraz systemem Android mają kosztować 199 dolarów, czyli około 900 złotych. Mówimy tu o małym, 7-calowym modelu bez wielu dodatków. Jeśli jednak zamarzy ci się droższy i lepiej wyposażony sprzęt z tymi jednostkami, bez problemu znajdziesz i takie konfiguracje. Jednym z najciekawszych jest Asus Transformer Book T100 – cena tej hybrydy zaczyna się od 1499 zł. Kilku producentów próbuje jeszcze bardziej obniżyć ceny, zatem niebawem powinniśmy zobaczyć urządzenia mobilne z logo Intela, które będą kosztowały nawet mniej niż 700 złotych. To kwoty niewiele większe niż w przypadku najtańszych chińskich tabletów, które w przeciwieństwie do tych z Bay Trail, nie grzeszą wydajnością.
Bay Trail to młodszy brat Haswella
Intel podzielił wszystkie urządzenia mobilne na dwie kategorie, a granicę podziału ustalił na 600 dolarów. Tańszy segment to tablety i laptopy o małej wydajności, zbudowane na platformie Bay Trail, czyli z procesorami Atom, Celeron lub Pentium. Wyższy segment to bardzo wydajne tablety, ultrabooki oraz komputery konwertowalne, wyposażone w procesory Core 4. generacji (Haswell).