A A A

Wymień dysk na nowy

PC Format 02/2010
Jeżeli programy diagnostyczne wykażą awarię dysku twardego albo dotychczasowy dysk ma już za małą pojemność, musisz kupić nowy. Jego wybór będzie zależał od planowanych zastosowań. Co innego należy wybrać do pracy w programach biurowych i w internecie, co innego do komputera, od którego oczekuje się dużej wydajności. Te same uwagi dotyczą zarówno komputerów stacjonarnych, jak i notebooków. [KR]

Jedno oznaczenie, różny sprzęt

Kupując dysk twardy o konkretnym symbolu, nie zawsze otrzymasz ten sam produkt, zwłaszcza jeśli nabywasz dyski Western Digital. Produkty tej firmy podlegają „unowocześnianiu” z czasem (czyli z kolejnymi, nowymi partiami), a ich nazwa rynkowa pozostaje niezmienna. Przykładem może być dostępny na rynku model WD5000AAKS (Caviar Blue 500 GB). W momencie debiutu na rynku produkt ten miał 3 talerze (po 166 GB każdy), by następnie ewoluować w wersje z dwoma talerzami, a obecnie dostępne są modele z jednym talerzem 500 GB. Aby odróżnić poszczególne wersje, trzeba spojrzeć na numer partii – zwykle dopisany na etykiecie obok nazwy W przypadku tego modelu warto szukać właśnie tej najnowszej wersji, oznaczonej kodem 00M9A0, gdyż jest najnowocześniejsza i najszybsza.

W przypadku pecetów nie należy zapominać o możliwościach wykorzystania macierzy RAID 0 i RAID 1, jakie dają niemal wszystkie kontrolery płyt głównych. Rozwiązania te pozwalają znacząco zwiększyć wydajność albo bezpieczeństwo danych. A w wielu przypadkach prostym i zarazem bardzo skutecznym rozwiązaniem będzie zakup szybkiego i pojemnego napędu zewnętrznego. [KR]

Wybór odpowiedniego dysku do komputera

Oferta dysków do komputerów stacjonarnych jest bardzo bogata. Zatem, kupując dysk, masz możliwość wybrania dokładnie takiego modelu, jakiego potrzebujesz.

Dysk do podstawowych zastosowań

W zestawach przeznaczonych do pracy biurowej nie ma potrzeby stosowania ani wydajnych, ani bardzo pojemnych dysków. Obecnie na rynku dominują modele z talerzami wirującymi z prędkością 7200 rpm (obrotów na minutę), ale lepszym wyborem do takich zastosowań są modele o prędkości 5400 rpm, bo są cichsze. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne modele z pojedynczym talerzem o dużej pojemności, które gwarantują dobrą wydajność, np. Samsung HD502HI (ok. 180 zł).

Od czego zależy wydajność dysku

W dyskach twardych są dwa elementy odgrywające kluczową rolę w ogólnej wydajności: głowice i talerze. Od tych pierwszych zależy głównie stopień głośności pracy w trakcie odczytu i zapisu danych oraz szybkość dostępu do danych. Z kolei liczba i jakość użytych talerzy ma wpływ na wiele parametrów użytkowych. Im więcej talerzy, tym wyższy pobór mocy, temperatura i głośniejsza praca. W dostępnych obecnie dyskach są stosowane zwykle talerze o pojemności 250, 320/333 i 500 GB. Im większa gęstość upakowania danych na talerzu, tym szybsze maksymalne transfery, ale też nieco dłuższy czas dostępu do danych. Zdecydowanie warto jednak stawiać na urządzenia z pojemnymi talerzami 500 GB, najlepiej o pojemności równej wielokrotności tej liczby (500 GB, 1 TB, 1,5 TB, 2 TB). Większość talerzy wiruje z prędkością 7200 obrotów na minutę, ale są też napędy 5400 obr./min (serie „eco” czy „green”). Są oczywiście nieco wolniejsze, ale przez to cichsze i pobierające mniej energii, dzięki czemu polecane do komputerów, od których nie oczekuje się najwyższej wydajności.

Lepsza wydajność

W pecetach przeznaczonych do gier, ale także aplikacji przetwarzających duże ilości danych, zdecyduj się na dysk 7200 rpm. Najlepiej, by był to nowy model o pojemności 500 GB lub 1 TB, wyposażony w talerze po 500 GB każdy oraz 32 MB pamięci podręcznej, np. Seagate Barracuda 7200.12.

Jeśli masz większy budżet, możesz rozważyć zakup niewielkiego dysku SSD jako lokum dla partycji systemowej, rezerwując klasyczny dysk jedynie na aplikacje oraz dane.

Dyski w parach

Jeśli pojemność 1 TB albo wydajność pojedynczego dysku jest dla ciebie za mała, rozważ wykorzystanie macierzy RAID 0 złożonej z dwóch identycznych dysków. Pojemność będzie równa sumie ich pojemności, a szybkość odczytu i zapisu danych wzrośnie niemal dwukrotnie w stosunku do pojedynczego dysku.

Budując RAID, zwróć jednak uwagę, aby nie łączyć ze sobą dwóch napędów różnych technologicznie (np. dwu- i trzytalerzowych), nawet jeśli mają taką samą pojemność. Gorszy dysk będzie tu zawsze wąskim gardłem. Pamiętaj też, że RAID 0 dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo utraty danych (w przypadku awarii jednego z dwóch dysków).

Jeśli zabraknie miejsca

Jeśli nie zamierzasz wymieniać dysku, lecz potrzebujesz tylko dodatkowej przestrzeni na pliki, rozważ zakup pojemnego dysku zewnętrznego. Powinien to być model z interfejsami USB i eSATA. Pierwszy zapewnia zgodność dosłownie z każdym komputerem, a drugi – wielokrotnie lepszą wydajność.

Masz też inną możliwość – zbudowanie macierzy RAID 0 z wykorzystaniem dotychczas używanego dysku. Wystarczy, że dokupisz drugi podobny (najlepiej z tej samej serii). Uzyskasz dwukrotnie większą pojemność, a także świetną wydajność.

Bezpieczne dane

Jeśli potrzebujesz przede wszystkim bezpieczeństwa dla twoich danych, również masz kilka możliwości. Najtańszym rozwiązaniem będzie zakup dysku zewnętrznego, na którym będziesz przechowywać kopię plików. Liczą się praktycznie tylko dwa parametry: pojemność i typ interfejsu komunikacyjnego (najlepiej, jeśli jest to eSATA).

Drugim rozwiązaniem jest macierz RAID 1 wykorzystująca dwa dyski, na których przechowywane są dwie lustrzane kopie danych. Nawet w przypadku całkowitej awarii jednego z dysków system cały czas będzie pracował, a dane będą bezpieczne.

Natomiast najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest pamięć sieciowa (tzw. dysk NAS), najlepiej dwudyskowa, pracująca w trybie RAID 1. Możesz przechowywać na niej kopie wszystkich plików, a dodatkowo w obrębie samej pamięci dane są przechowywane na dwóch dyskach jednocześnie. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie, może kosztować nawet powyżej 1000 zł.

Dysk do laptopa

Gdy na dysku notebooka zabraknie miejsca, warto rozejrzeć się za napędami do 500 GB. Jeśli laptop jest twoim podstawowym narzędziem pracy, wybierz szybki dysk o prędkości 7200 obrotów na minutę.

Warto też rozważyć wymianę napędu na model o takiej samej pojemności co posiadany, ale znacznie nowocześniejszy. Przykładowo, wymiana Hitachi Travelstar 5K250 (dwa talerze 5400 rpm) na Seagate Momentus 7200.4 (jeden talerz 7200 rpm) da lepszą wydajność, cichszą pracę i niższą temperaturę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto