A A A

9 rzeczy, których nie należy publikować na Facebooku

PC Format 09/2016
Na Facebooku nie jesteś jedynie biernym widzem. Wykorzystując serwis do kontaktowania się ze znajomymi, relacjonowania wydarzeń z życia lub dzielenia się zdjęciami, sam udostępniasz informacje, które niekiedy mogą stać się źródłem nieprzyjemności lub zagrożeń. Maciej Piotrowski
Natura Facebooka skłania do dzielenia się z innymi szczegółami z życia prywatnego. Nie ma w tym nic złego, dopóki zachowuje się umiar i rozsądnie wybiera to, co trafia na widok publiczny.

Niestety bardzo często użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo wrażliwych informacji o sobie samych i rodzinie dobrowolnie publikują. To, co widać na drugim planie zdjęcia, lub kontekst na pozór niewinnej wypowiedzi wiele ujawniają stalkerom, złośliwym znajomym, cyberprzestępcom i zwykłym złodziejom, którzy ochoczo korzystają z podsuwanych im wrażliwych danych.
W artykule podpowiadamy, czego lepiej na Facebooku nie publikować.

1. Data urodzenia

Zapewne każdy z nas lubi otrzymywać życzenia urodzinowe, ale te na Facebooku, choć niewątpliwe miłe, mogą być dość kosztowne. Data urodzenia jest bowiem jednym z pytań najczęściej pojawiających się przy próbie odzyskania zapomnianego hasła w usługach dostępnych w sieci. Może także posłużyć do weryfikacji tożsamości klienta podczas rozmów telefonicznych z infolinią banku, operatorem komórkowym czy obsługą klienta platformy cyfrowej. Pojawiają się też dodatkowe pytania, ale po co ułatwiać życie cyberprzestępcom? Rozważ, czy nie lepiej zmienić na Facebooku swoją datę urodzenia, usunąć ją całkowicie lub chociaż uczynić widoczną wyłącznie dla bliskich znajomych bądź rodziny. To proste – wystarczy parę kliknięć

Bezpieczna data urodzenia

Modyfikacji tak wrażliwych danych jak data urodzenia możesz dokonać na Facebooku tylko kilkukrotnie. Zastanów się więc, czy chcesz ją zmienić, czy zastrzec w taki sposób, by była widoczna wyłącznie dla określonej grupy użytkowników.Aby dokonać zmian we własnym profilu, kliknij najpierw swoje imię wyświetlane przy górnej krawędzi okna, a następnie skorzystaj z przycisku Zaktualizuj informacje. W ten sposób uzyskasz dostęp do ekranu z opisującymi cię danymi.


Korzystając z bocznego menu, wybierz Dane kontaktowe i podstawowe informacje, po czym przejdź do ustawień daty urodzenia (1). W tym miejscu możesz ją łatwo zmienić. Zmodyfikujesz także ustawienia prywatności, wybierając jedną z opcji dostępnych w rozwijanym menu (2). Co istotne, ukryć możesz sam rok urodzenia.
2. Adres zamieszkania

Aby ujawnić, gdzie mieszkasz, wystarczy zdjęcie domu z łatwymi do rozpoznania elementami otoczenia powiązane z innymi informacjami
z profilu. Szczególnie uważaj, tworząc zaproszenia na wydarzenia (lepiej wyłącz możliwość zapraszania znajomych przez gości) i dzieląc się fotkami z wnętrza mieszkania.

3. Zdjęcia dzieci


Nie chodzi jedynie o naruszanie prywatności młodych ludzi i budowanie reputacyjnej bomby, która może wybuchnąć w przyszłości. Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, a dzielenie się ich zdjęciami na FB zwiększa zagrożenie
– są to treści chętnie udostępniane dalej. Jeśli nie zadbasz
o restrykcyjne ustawienia prywatności postów ze zdjęciami swoich pociech, nie będziesz pewien, czy nie trafią one do niepowołanych osób.


4. Drogie zakupy

Kupiłeś nowego smartfona, olbrzymi telewizor 4K czy wymarzony samochód? Nie musisz od razu obwieszczać tego światu. Wrażenia na większości swoich znajomych zapewne nie zrobisz, a zamiast tego narażasz się na kłopoty. Czy wiesz do kogo trafi post, gdy ktoś ze znajomych udostępni go dalej? Status majątkowy to coś, czym w serwisach społecznościowych lepiej się nie chwalić.Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto