A A A

9 rzeczy, których nie należy publikować na Facebooku

PC Format 09/2016
Na Facebooku nie jesteś jedynie biernym widzem. Wykorzystując serwis do kontaktowania się ze znajomymi, relacjonowania wydarzeń z życia lub dzielenia się zdjęciami, sam udostępniasz informacje, które niekiedy mogą stać się źródłem nieprzyjemności lub zagrożeń. Maciej Piotrowski


5. Praca i pracodawca


Internet nie zapomina i lepiej o tym pamiętaj, wdając się na FB w dyskusje o swojej pracy bądź pracodawcy. W żadnym razie nie ujawniaj też tajemnic firmy ani jej przyszłych planów. Takie informacje to łakomy kąsek dla konkurencji, ale też kopalnia wiedzy dla cyberprzestępców, którzy dzięki nim są w stanie przeprowadzić udany atak socjotechniczny. O możliwych konsekwencjach pomyśl również, jeśli najdzie cię ochota wygłosić w sieci tyradę na temat tego, jak źle ci się pracuje bądź pracowało albo jaką osobą był lub jest twój przełożony. Coraz częściej przed przyjęciem do pracy szefowie i działy HR prześwietlają kandydatów także w internecie.

6. Wskazówki


Nawet nie wiesz, ile istotnych informacji o sobie, swoich przyzwyczajeniach i preferencjach zamieszczasz na Facebooku. Jeśli znajdziesz się na celowniku cyberprzestępców, wykorzystają oni nawet najmniejszą wskazówkę, która pomoże im zdobyć dostęp do twojego konta na FB lub, co gorsza, kont bankowych. Imię psa, nazwisko panieńskie matki czy nazwa pierwszej firmy tylko z pozoru nic nie znaczą – to bardzo często odpowiedzi na osobiste pytania służące do odzyskania zapomnianego hasła w usługach sieciowych.


Jak się zabezpieczyć?





Korzystając z głównego menu i przycisku Ustawienia przejdź do ogólnych ustawień, po czym z bocznego paska wybierz Bezpieczeństwo, by przystąpić do konfiguracji zabezpieczeń.






Na liście odszukaj sekcję Alerty dotyczące logowania i klikając Edytuj, rozwiń panel opcji. Teraz wystarczy włączyć otrzymywanie powiadomień i aktywować wysyłanie wiadomości z alertami dotyczącymi logowania i kliknąć Zapisz zmiany. Dzięki temu dowiesz się o nieautoryzowanych próbach logowania na twoje konto.


7. Status związku


Zna jomi pogratulują, pochwalą bądź pocieszą – może się wydawać, że tego typu informacje nikogo obcego nie zainteresują. Niestety nie wszyscy bywają wyrozumiali i pod zmianami statusu związku zdarzają się złośliwe i przykre komentarze. Poza tym cyberprzestępcy i takie dane wykorzystają, np. sprawdzając wierność partnerów i szantażując.



8. Delegacje i wakacje


Ciężko oprzeć się pokusie chwalenia się egzotycznymi wojażami, ale dzielenie się takimi informacjami na FB nie jest dobrym pomysłem. Na pewno warto zrezygnować z każdorazowego oznaczania lokalizacji – meldowanie się na lotniskach i w hotelach jasno daje do zrozumienia oglądającym profil, że aktualnie nie ma cię w domu i zapewne szybko nie wrócisz. O lepsze zaproszenie potencjalni złodzieje prosić chyba nie mogą.


9. Numer telefonu


Facebook zapewne posiada już twój numer komórki, bo większość użytkowników korzysta z mobilnego Messengera, ale to nie reklam powinieneś się obawiać. Udostępniając numer w profilu czy w komentarzach, wystawiasz się na atak. Przechwycenie numeru pozwala na ustalenie nazwiska, zdjęć i lokalizacji, łatwo też powiązać osobę z kontami, do których numer został przypisany.


Jak „zastrzec” swój numer


Jeśli już dodałeś numer telefonu do swojego profilu, sprawdź, kto może go zobaczyć. W tym celu wejdź na swój profil, otwórz sekcję Informacje i włączywszy Dane kontaktowe i podstawowe informacje, odszukaj pozycję Telefony komórkowe. Jeśli po wskazaniu myszką znajdującego się tam numeru telefonu zobaczysz obok niego ikonę kłódki, znaczy to, że tylko ty masz dostęp do tej informacji. W przeciwnym wypadku możesz skorzystać z polecenia Edytuj i zmienić ustawienia.

​​​​​



















Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto