Porady
Błyskawiczne skanowanie
PC Format 5/2009

W wydaniu 2/2009 PC Formatu opublikowaliśmy test porównawczy programów internet security. Ponieważ zaszła pomyłka podczas testowania programu Kaspersky Internet Security 2009, publikujemy poprawne wyniki testu.

Procedura testowa

Jako maszyny bazowej użyliśmy laptopa Sony VAIO Z11XN (Intel Core 2 Duo P8600 z zegarem 2,4 GHz, RAM 4 GB, dysk 320 GB). Testowany program był instalowany w zwirtualizowanym środowisku (opartym na oprogramowaniu VMWare Workstation). Utworzona maszyna wirtualna była wyposażona w dysk 22 GB i 1 GB pamięci RAM. Pracowała pod kontrolą systemu Windows Vista Business (w wersji 32-bitowej) z Service Packiem 1. Program Kaspersky Internet Security 2009 testowaliśmy w wersji 8.0.0454; sygnatury podczas testu datowane na 05.09.2008.

Program Kaspersky Internet Security 2009 został już wcześniej przez nas zbadany. Niestety, w wyniku błędu uzyskany wynik nie oddawał faktycznych możliwości tej aplikacji i był krzywdzący. Kaspersky Internet Security 2009 jest dobrym produktem, który w wyniku przeprowadzonej procedury testowej i uwzględnienia założeń identycznych z przyjętymi podczas wcześniejszego testu uzyskał drugie miejsce, ustępując zwycięzcy jedynie w takich kwestiach, jak łatwość i szybkość instalacji oraz nieznacznie większe zużycie zasobów podczas testu. Za wprowadzenie w błąd i niesłuszną wcześniejszą ocenę programu przepraszamy Czytelników oraz producenta – firmę Kaspersky Lab.

Nowe funkcje, lepsza ochrona

Nowością w wersji 2009 pakietu zabezpieczającego firmy Kaspersky Lab jest moduł filtrowania aplikacji, który umożliwia wykrywanie nie tylko znanych, ale także całkowicie nowych zagrożeń. Duży nacisk położono też na funkcje związane z ochroną prywatności. Użytkownik KIS 2009 może – wykorzystując odpowiedni kreator – łatwo wyczyścić ślady swojej aktywności, usuwając tym samym z systemu wszelkie dane, które mogłyby być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dla zaawansowanych dostępne są szczegółowe raporty.

Wyniki

Olbrzymią i bodaj najbardziej dostrzegalną zaletą KIS 2009 jest szybkość skanowania. Uruchomienie pierwszy raz pełnego skanowania na maszynie testowej trwało co prawda prawie 18 i pół minuty, ale już każde następne skanowanie trwało kilkakrotnie krócej. Pobranie aktualizacji może nieco wydłużyć czas skanowania, ale i tak Kaspersky jest najszybszym pod względem prędkości skanowania programem w teście. Kaspersky podjął się leczenia wszystkich plików i pozostawił jedynie niegroźne pliki tekstowe.

2. miejsce - Kaspersky Internet Security 2009

Instalacja programu jest prosta. Po niej uruchamiane są kolejno kreatory aktywacji i konfiguracji. Istotnym etapem instalacji jest wyrażenie przez użytkownika zgody na uczestnictwo w Kaspersky Security Network. KSN to centralnie zarządzana sieć komputerów użytkowników programu KIS 2009, dzięki której pojawienie się jakiegokolwiek nieznanego wcześniej zagrożenia na którymkolwiek z komputerów włączonych w KSN automatycznie oznacza aktywację ochrony dla wszystkich innych komputerów w sieci KSN. Brak w programie dodatkowych funkcji takich jak optymalizacja czy backup, ale nie są to funkcje związane z ochroną bezpośrednio. Znakomita szybkość.

PLUSY:
  • Bardzo szybkie skanowanie
  • Wysoka skuteczność leczenia plików
MINUSY:
  • Brak funkcji backupu


Zobacz również