A A A

Clearly - szybsze czytanie stron internetowych

PC Format 08/2015
Czytanie artykułów ginących wśród ramek, obrazków i reklam potrafi przyprawić o ból głowy. Jeśli chcesz w skupieniu zapoznać się z treścią strony WWW, użyj rozszerzenia do filtrowania. Wszystkie, które opisujemy, można pobrać ze sklepów z dodatkami dla przeglądarek Chrome i Firefox. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Clearlyhttps://evernote.com/intl/pl/clearly
Jeśli chcesz wygodnie przeczytać tekst na stronie internetowej, Clearly za jednym zamachem oczyści go ze wszystkich zbędnych elementów graficznych, formatowania oraz reklam. Pozostawione są tylko ilustracje bezpośrednio osadzone w tekście. Użytkownik ma do dyspozycji kilka stylów formatowania tekstu, które można zmieniać za pomocą paska narzędzi widocznego z prawej strony artykułu. Można także zdefiniować własne formatowanie, dobierając czcionkę spośród kilkudziesięciu dostępnych krojów, a także kolor tła czy sposób wyświetlania ilustracji do tekstu.
Tak przygotowany tekst można nie tylko czytać na ekranie, ale także wydrukować. Rozszerzenie jest zintegrowane z aplikacją internetową Evernote, dzięki czemu po zalogowaniu do konta możesz zapisywać w chmurze fragmenty strony w postaci czystego tekstu. W oparciu o konto Evernote działa także funkcja zakreślania ciekawych fragmentów tekstu.
Funkcję wyświetlania strony WWW przefiltrowanej przez Clearly wywołasz, klikając ikonę na pasku zadań, albo za pomocą skrótu klawiaturowego zdefiniowanego w opcjach rozszerzenia.

Send to Kindlewww.amazon.com/gp/sendtokindle
To rozszerzenie działające w oparciu o chmurę firmy Amazon zostało zaprojektowane z myślą o bezprzewodowym przesyłaniu tekstów z internetu do czytnika e-booków Kindle. Jednak dzięki temu, że Kindle jest dostępny także w formie aplikacji na urządzenia z Androidem lub iOS, artykuły wysłane do Kindle’a można przy okazji odebrać i czytać na dowolnym smartfonie.
Co ważne, artykuły przesłane na Kindle’a za pomocą opisywanego rozszerzenia są dostępne offline, więc można je czytać bez zużywania komórkowego transferu danych, po wcześniejszym zsynchronizowaniu urządzenia w zasięgu sieci Wi-Fi. Teksty po synchronizacji są przechowywane na koncie Amazon, co pozwala wrócić do nich w dowolnym momencie.
Send to Kindle jest wyposażony w niezwykle skuteczny mechanizm czyszczący strony WWW. Jeśli skorzystasz z opcji Preview and Send, oczyszczony z niepotrzebnych elementów artykuł będziesz mógł przeczytać w oknie przeglądarki. Dostępne jest menu formatowania, wzorowane na tym z czytnika Kindle. Można za jego pomocą dostosować marginesy, tło oraz wielkość i krój czcionki.

Wikiwand: Wikipedia Modernizedwww.wikiwand.com
Layout Wikipedii jest przejrzysty, ale dość przestarzały. Jeśli ci się opatrzył – w końcu po 10 latach nie byłoby w tym nic zaskakującego – możesz odmienić wygląd encyklopedii za pomocą rozszerzenia Wikiwand: Wikipedia Modernized. Po instalacji dodatku do przeglądarki każde wywołanie artykułu Wikipedii będzie przechodziło przez serwer proxy, który zmodyfikuje formatowanie. Strona zyskuje nie tylko nowy wygląd, ale także funkcje, np. narzędzie do przeglądania ilustracji do artykułu w formie pokazu slajdów, interaktywne mapki, przyciski do udostępniania zdjęć w serwisach społecznościowych itp. Generowany jest również wygodny spis treści, który widać z lewej strony ekranu.
Wikiwand, podobnie jak programy do zwiększania czytelności tekstu, pozwala dostosować formatowanie do własnych potrzeb. Po kliknięciu ikony trybiku możesz zmienić styl wyświetlania na minimalistyczny, zmienić krój pisma, a także wyjustować tekst.

Readabilitywww.readability.com
Aplikacja Readability jest alternatywą dla opisywanego wcześniej dodatku Clearly – równie skutecznie oczyszcza strony WWW ze wszystkich elementów poza tekstem. Po założeniu konta można jej także używać do tworzenia list artykułów do przeczytania. Klikając element umieszczony na liście, przejdziesz bezpośrednio do oczyszczonej wersji tekstu. Readability ma także wersję mobilną w formie aplikacji na Androida. Po instalacji programu można wyświetlać teksty, które zostały zapisane wcześniej na koncie, także na ekranie smartfona.

Matahttps://github.com/wilbertliu/Mata
Bardzo prosty, ale niezwykle przydatny dodatek do przeglądarki Chrome, który pozwala zaledwie jednym kliknięciem szybko przystosować całą witrynę do wygodnego czytania w nocy, bez konieczności konwertowania kodu strony na czysty tekst. Po kliknięciu ikony z okiem widocznej na pasku narzędzi tło jasnych zazwyczaj stron stanie się natychmiast czarne, a sam tekst zamiast czarnego będzie jasnoszary. Dzięki temu podczas czytania w nocy oczy nie są męczone światłem bijącym w ciemności z ekranu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto