A A A

Dbaj o wydajność systemu

PC Format 08/2010
Olbrzymia liczba zmian, jakie instalowane aplikacje zapisują w rejestrze, powoduje, że Windows z czasem zwalnia i nie zawsze działa tak, jakbyś sobie tego życzył. Regularna kontrola stanu rejestru umożliwi utrzymanie systemu w dobrym stanie przez długi czas. Nie jest to wcale takie trudne, wystarczy prosta aplikacja. [Sebastian Kręzel]

Rejestr Windows to wielka baza danych o konfiguracji systemu. Każda instalowana aplikacja dopisuje do niej informacje na swój temat. dlatego w miarę używania systemu rejestr stale się zwiększa. Na ogół zmiany w tej bazie, wprowadzane przez instalowane oprogramowanie (z założenia niezłośliwe), są pożądane, ale w niektórych sytuacjach mogą „namieszać” w ustawieniach systemu.

Dotyczy to np. sytuacji, gdy masz na komputerze kilka programów graficznych. Na ogół każdy taki program podczas instalacji ustawia w rejestrze, jakie typy plików będą przez niego automatycznie otwierane. Oznacza to, że np. po dwukrotnym kliknięciu pliku JPEG otworzy się dany obrazek w konkretnym programie. Jednak, gdy zainstalujesz kolejny program, najprawdopodobniej właśnie on przejmie ustawienia związane z typami plików. Jak tego uniknąć?

Wystarczy porównać stan rejestru sprzed i po instalacji aplikacji, by bardzo precyzyjnie anulować niechciane zmiany.

Kontrola zmian w rejestrze i w plikach

Programem przydatnym do śledzenia zmian nie tylko w rejestrze, ale także w systemie plików, jest SpyMe Tools. Instalacja tej aplikacji jest bardzo prosta i nie wymaga opisu. Proces odbywa się za pośrednictwem standardowego kreatora instalacji, a program uruchamia się automatycznie po zakończeniu procesu.

Sprawdzanie rejestru


Program może pracować w dwóch trybach: monitorowania rejestru oraz monitorowania plików. Domyślnie wybrany jest pierwszy tryb, o czym świadczy zaznaczona ikona rejestru obok etykiety Current Mode. Podobnie jak w przypadku Regshota zaczynamy od zarejestrowania aktualnego stanu rejestru (tj. sprzed wprowadzenia zmian, które chcemy kontrolować). Kliknij przycisk Start Scan.


Pojawi się okno Scan Registry. Można w nim określić, które główne gałęzie rejestru mają być monitorowane (podpowiedź: jeżeli chcesz monitorować zmiany dotyczące aktualnie zalogowanego użytkownika, zaznacz pole wyboru HKEY_CURRENT_USER, natomiast chcąc monitorować zmiany wprowadzane globalnie do całego systemu Windows, zaznacz pole wyboru HKEY_LOCAL_MACHINE). Oprócz głównych gąłęzi rejestru program pozwala także na monitorowanie wyłącznie wybranych kluczy. W tym celu wystarczy kliknąć przycisk Add Key i wpisać adres klucza, którego zawartość zamierzasz porównywać. Chcąc porównywać zmiany w całym rejestrze, zaznacz wszystkie pola wyboru. Aby rozpocząć skanowanie aktualnego stanu rejestru, kliknij Start Scanning.


Przed rozpoczęciem skanowania wyświetli się okno: Protect File. Umożliwia ono ochronę pliku z wynikami skanowania poprzez przypisanie hasła wymaganego do otwarcia efektów skanowania. Jeżeli nie chcesz chronić wyników skanowania hasłem, kliknij Do not protect.


Po zakończeniu procesu skanowania rozwiń menu File, wybierz z niego pozycję Save Scan Dump to file i zapisz plik z wynikami skanowania w dowolnie wybranym miejscu.


Wykonaj teraz akcję, po której chcesz sprawdzić zmiany w rejestrze. Następnie przejdź do okna głównego programu i ponownie przeprowadź skanowanie rejestru (bądź wybranej gałęzi lub klucza; oczywiście należy skanować te same obszary rejestru, co za pierwszym razem). Po zakończeniu skanowania kliknij Start Compare process.


W oknie Compare Dump Files musisz wczytać plik z wynikami wcześniejszego skanowania – ścieżka do tego pliku musi być wskazywana w pierwszym polu tekstowym. Drugie z widocznych w oknie pól tekstowych jest wypełniane automatycznie nazwą pliku tymczasowego zawierającego najnowsze wyniki dopiero co przeprowadzonego skanowania. Kliknij Start Comparing.


Po chwili okno główne programu zostanie zapełnione kluczami i wartościami rejestru, które między obydwoma skanowaniami zostały dodane do rejestru lub zmodyfikowane. Klucze i wartości wcześniej istniejące, ale zmodyfikowane, są oznaczane czerwonym znacznikiem, natomiast zupełnie nowe wpisy – zielonym. Dwukrotne kliknięcie wartości zmodyfikowanej powoduje wyświetlenie dwóch okien, w których wyświetlone są dane z pierwszego i z drugiego skanowania. Układ danych przypomina ten znany z Edytora rejestru, jest więc czytelniejszy od zbiorczego zestawienia w Notatniku.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto