Porady
Do komputera salonowego
PC Format 6/2009

Obudowa Lian-Li PC-C39 jest produktem wysokiej klasy, przeznaczonym do komputerów HTPC (Home Theater PC).

Wykonanie

Obudowa została wykonana ze szczotkowanej blachy aluminiowej, pomalowanej na czarno. Jest zmontowana nitami i śrubami, stanowi bardzo sztywną i solidną konstrukcję. Co ważne, na obudowie nie pozostają odciski palców, jak na obudowach z błyszczącą powierzchnią, jednak zarysowanie powierzchni twardym przedmiotem pozostawia na niej trwały ślad, bo aluminium jest bardzo miękkie.

Z przodu obudowy wyprowadzono dwie kontrolki, gniazda USB, FireWire i złącza audio. Trzeba przyznać, że porty te nieco psują wrażenie, bo cała obudowa jest czarna, a porty białe. Za to dużym plusem jest pilot zdalnego sterowania w zestawie, a także odbiornik podczerwieni fabrycznie zainstalowany we wnętrzu. Obudowa jest też wyposażona w dwa niewielkie, bardzo ciche wentylatory, a także specjalne gumki do wyciszenia dysków twardych.

Budujemy komputer

W obudowie PC-C39 bez większego problemu mieszczą się standardowe komponenty. Jednak zalecane jest zastosowanie płyty głównej pomniejszonego formatu Micro ATX (np. 275x212 mm), bo przy klasycznych płytach Micro ATX gruba wiązka kabli zasilających z reguły wypada tuż pod dyskiem twardym i trzeba ją mocno zgiąć, żeby się zmieściła. Bez problemu mieści się standardowy zestaw chłodzący procesora, a także zasilacz ATX. Może on ewentualnie kolidować z jednym z wentylatorów na bocznej ściance obudowy, ale wentylator ten można zdemontować albo przesunąć. Tuż nad zasilaczem i nad zestawem chłodzenia procesora przewidziano dwie kratki wlotowe na powietrze, więc nie ma obawy, że elementy te będą słabo chłodzone.

Obudowa typu HTPC z reguły ma mało wnęk na urządzenia, więc oceny z tym związane są niskie. W testowanym modelu mieści się jeden dysk oraz napęd optyczny, ale niestety nie ma ani jednej zewnętrznej wnęki 3,5”, np. na czytnik kart pamięci. Wadą jest też sposób dostępu do poszczególnych komponentów – zamontowanie dysku odcina dostęp do płyty głównej, a napęd optyczny jest blokowany przez zasilacz.

PLUSY:
  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Lekka, aluminiowa konstrukcja
  • Pilot i odbiornik IR w zestawie
  • Bardzo ciche wentylatory
MINUSY:
  • Brak zewnętrznej wnęki 3,5”
  • Możliwość instalacji tylko kart niskoprofilowych
  • Mało eleganckie porty USB i FireWire


Zobacz również