Porady
Dotknij, by włączyć
PC Format 4/2009

Harmony 1100 jest kolejną ewolucją pilota zdalnego sterowania, jaką proponuje firma Logitech. Sprawdziliśmy, z jakim skutkiem.

Współpraca z urządzeniami

Pilot Harmony jest podłączany do komputera przez USB i konfigurowany za pomocą dołączonego programu. Program ten przede wszystkim służy do wprowadzenia listy urządzeń elektronicznych, jakie użytkownik posiada w domu. Wystarczy podać symbol urządzenia – jest prawie stuprocentowa szansa, że Harmony 1100 dysponuje odpowiednimi kodami, bo ma ich aż 225 tysięcy. W czasie testów okazało się, że nawet egzotyczne urządzenia są poprawnie obsługiwane. Nawet jeśli nie są, Harmony może „uczyć się” poszczególnych kodów z pilota oryginalnego.

Możliwości konfiguracji pilota za pomocą oprogramowania są bardzo duże, ale ma ono kilka wad. Przede wszystkim w całości zostało wykonane w postaci kreatora i zmiana nawet jednego drobnego szczegółu wymaga przejścia nawet przez kilkanaście okienek. W wielu miejscach brakuje przycisku „Wstecz”. Są też błędy językowe (brakuje polskich liter), ponadto do korzystania z niego potrzebna jest rejestracja (imię, nazwisko, e-mail) i podłączenie do internetu.

Korzystanie z pilota

Sterowanie urządzeniami domowymi nie jest podstawową rolą Harmony 1100, dlatego słabo zastępuje on tradycyjnego pilota (inna sprawa to niestandardowy kształt). Podstawą są makra. Np. zamiast włączania telewizora, ustawiania wejścia wideo, włączania DVD i wzmacniacza, wystarczy na pilocie wybrać makro np. „Oglądanie DVD”. Makra mogą być dowolnie definiowane, a ich ikony pojawiają się na dotykowym ekranie LCD. Sam pilot zawiera tylko kilka najczęściej używanych przycisków: zmianę kanału i głośności, przycisk krzyżowy do poruszania się po menu urządzeń i wyłącznik. Na ekranie mogą się pojawić przyciski oryginalnego pilota urządzenia.

Warto też wspomnieć, że Harmony 1100 ma stację dokującą służącą do ładowania wbudowanego akumulatora, a także czujnik ruchu, który pozwala automatycznie włączyć ekran, gdy weźmie się pilota do ręki. Szkoda tylko, że urządzenie tego typu jest urządzeniem luksusowym, bo przy takiej cenie nie można go uznać za sprzęt powszechnego użytku.

ZALETY:
  • Obszerna baza kodów
  • Wygodna konfiguracja za pomocą oprogramowania
  • Ekran LCD dający duże możliwości
  • Stacja dokująca w zestawie
WADY:
  • Słabo zastępuje tradycyjnego pilota
  • Konieczność podłączenia do internetu
  • Zaporowa cena


Zobacz również