A A A

Dynamiczne prezentacje

PC Format 11/2015
Aplikacja internetowa Microsoft Sway umożliwia tworzenie nowoczesnych prezentacji zawierających animacje i elementy interaktywne. Dzięki temu, że projekty są tworzone w chmurze, formatowanie dostosowuje się do wielkości ekranu i prezentacje wyglądają dobrze także na smartfonie. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Tworzenie prezentacji w tym narzędziu jest dużo prostsze niż w tradycyjnym programie. Praca sprowadza się do przygotowania scenariusza, ułożenia materiałów w pożądanej kolejności i wyróżnienia najważniejszych elementów. Zbieranie danych jest ułatwione dzięki zintegrowanej wyszukiwarce internetowej Bing oraz mechanizmowi podpowiedzi, który sugeruje dalszą treść na podstawie analizy słów kluczowych w prezentacji. Z poziomu Swaya można także przeszukiwać popularne serwisy z multimediami takie jak YouTube czy Flickr. Po podłączeniu kont można także dodawać treści z Facebooka i Twittera. Aplikacja jest ściśle zintegrowana z innymi narzędziami w internetowym pakiecie biurowym Microsoftu. Pozwala to na tworzenie projektów w oparciu o pliki z desktopowego pakietu MS Office.

Atrakcyjne prezentacje w aplikacji Microsoft Sway

Narzędzie do tworzenia prezentacji Sway, choć jest oferowane w ramach pakietu MS Office, działa wyłącznie online. Obecnie nie ma możliwości edycji i odtwarzania prezentacji bez podłączenia do sieci – trzeba wziąć to pod uwagę, planując pokaz. Aby skorzystać ze Sway, wystarczy posiadać konto
w chmurze Microsoftu. Aplikacja dostępna jest w menu aplikacji OneDrive lub bezpośrednio na stronie https://sway.com.

Tworzenie prezentacji i dodawanie informacji


Projekt w Sway można utworzyć na dwa sposoby. Jeśli chcesz utworzyć pustą prezentację, po zalogowaniu się do aplikacji kliknij przycisk Utwórz nowy. Alternatywnie możesz przesłać do Swaya gotowy projekt w pliku Worda, PowerPointa lub PDF, aby przerobić go na dynamiczną prezentację w Sway. W tym celu wybierz polecenie Importuj.



Po utworzeniu prezentacji uruchomi się edytor i zobaczysz kartę Scenariusz. W przeciwieństwie do typowego programu do tworzenia prezentacji Sway nie działa w oparciu o puste slajdy. Treść umieszcza się na liście elementów, które następnie w kolejności będą pojawiały się na prezentacji. Dzięki temu możliwa jest modyfikacja sposobu wyświetlania prezentacji i dostosowanie jej do ekranu urządzenia odbiorcy, np. małego ekranu smartfona.


Aby zobaczyć, jak prezentacja będzie wyglądała na ekranie odbiorcy, kliknij zakładkę Podgląd widoczną z prawej strony scenariusza. Zmiany wprowadzone w oknie scenariusza są od razu nanoszone na podgląd. Jeśli chcesz przejrzeć cały projekt w formie, w jakiej będzie go oglądał odbiorca, kliknij Odtwórz na pasku menu.


Narzędzia pozwalające na dodawanie elementów w Sway są umieszczone na panelach pojawiających się z lewej strony obszaru roboczego. Do ich wywoływania służą polecenia na pasku menu. Kliknięcie Wstawianie uruchamia panel z wyszukiwarką, która pozwala na dodawanie do prezentacji elementów prosto z internetu.


Jeśli wpiszesz hasło w polu tekstowym, aplikacja wyświetli informacje związane ze słowem kluczowym. Aby dodać element, wystarczy przeciągnąć go myszą do scenariusza. Wyszukiwarka preferuje treści publikowane w ramach wolnych licencji, których bez ryzyka możesz użyć w projekcie. Jeśli chcesz widzieć treści chronione prawem autorskim, odznacz opcję dotyczącą licencji Creative Commons.


Dodatkowo z poziomu edytora możesz przeszukiwać wiele serwisów z materiałami przydatnymi w tworzeniu prezentacji. Kliknij listę Sugerowane i zaznacz na niej źródło, w którym chcesz poszukać obiektów do projektu. Oprócz serwisów w rodzaju YouTube’a czy Flickra możesz wykorzystać własny dysk (OneDrive) czy informacje zebrane na koncie (dzięki OneNote).


Do prezentacji możesz także dodać puste elementy i samodzielnie je wypełnić. Panel wyboru pojawia się po kliknięciu Karty. Sekcja Tekst pozwala samodzielnie wpisać interesujące informacje. Kolejna, Multimedia, zawiera m.in. polecenie Osadź umożliwiające dodanie dowolnych elementów poprzez wklejenie kodu. Sekcja Grupa pozwala wykorzystać interaktywne elementy, np. pokaz slajdów, oraz użyć opcji Siatka, by umieścić obiekty obok siebie.


Po dodaniu elementu, np. Wideo, kliknij Dodaj klip wideo, aby powiązać go z filmem, wyszukując w sieci klip do podlinkowania. Niektóre elementy, np. Wykres, wymagają ręcznego wprowadzenia danych. Po dodaniu wykresu użyj znajdującego się na elemencie łącza kliknij tutaj, aby przejść do podglądu wykresu. Jeśli klikniesz podgląd, na zamarkowanym wykresie pojawią się ikony. Kliknij ikonę z symbolem tabeli, aby wprowadzić dane. Typ wykresu wybierasz, klikając ikonę z symbolem wykresu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto