A A A

Facebook, Google i reszta - wygodne i bezpieczne logowanie

PC Format 08/2015
Dzięki logowaniu się z wykorzystaniem konta Google lub profilu na Facebooku możesz korzystać z internetu bez ciągłego wpisywania haseł na stronach WWW. Jest to nie tylko wygodne, ale także bezpieczne, bo minimalizuje ryzyko wykradzenia hasła przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI


Największym kłopotem z używaniem serwisów internetowych jest konieczność pamiętania danych logowania do dziesiątek miejsc w sieci. Większość użytkowników korzysta z jednego lub co najwyżej kilku zestawów login/hasło. Dlatego udane przechwycenie danych logowania do jednego serwisu, co może nastąpić na skutek działania szkodliwego oprogramowania lub phishingu, otwiera hakerowi drzwi do wrażliwych danych w wielu miejscach. Tymczasem sieci można używać bez konieczności ciągłego wpisywania loginów. Jest to możliwe dzięki coraz częstszemu korzystaniu z mechanizmów zewnętrznej autoryzacji. Najpopularniejszym z nich jest logowanie się z wykorzystaniem konta na Facebooku. Inne często używane mechanizmy zewnętrznej autoryzacji polegają na użyciu konta Google, Microsoft czy profilu na Twitterze.

Logowanie bez haseł

Jest to wygodniejsze, dlatego że nie trzeba ciągle wpisywać haseł. Jako że na Facebooku czy koncie Google jesteś zalogowany przez cały czas, autoryzacja następuje automatycznie po kliknięciu przycisku logowania. Serwis społecznościowy, który odnotowuje fakt zalogowania dzięki zaszyfrowanemu plikowi cookie w katalogu tymczasowym przeglądarki, potwierdza witrynie tożsamość użytkownika za pośrednictwem osobnego, bezpośredniego połączenia strona WWW–serwer autoryzacji. Jeśli konieczne jest zalogowanie się na Facebooku czy Google, bo np. połączenie następuje z innego komputera niż zwykle, hasło wpisuje się bezpośrednio w okienku logowania Facebooka, wyświetlanego za pomocą szyfrowanego protokołu HTTPS. Administratorzy witryny, na której się logujesz, nie otrzymują nazwy użytkownika i hasła, tylko potwierdzenie autoryzacji.

Wykorzystanie zewnętrznej autoryzacji przyśpiesza także zakładanie kont na stronach WWW. Wystarczy kliknąć przycisk logowania z wykorzystaniem profilu facebookowego czy Google, a następnie w oknie wyświetlonym przez serwer autoryzacji zezwolić witrynie na dostęp do profilu w celu pobrania nazwy użytkownika i adresu e-mail. Nie tylko nie musisz wymyślać kolejnego loginu, ale także omija cię konieczność wypełniania formularza rejestracyjnego.

Większe bezpieczeństwo

Logowanie z wykorzystaniem mechanizmu zewnętrznej autoryzacji jest także dużo bezpieczniejsze. Szansa, że hakerzy złamią zabezpieczenia i dostaną się do loginów w bazach wielkiego usługodawcy jest dużo mniejsza, niż wystąpienie takiej sytuacji w przypadku aplikacji internetowej prowadzonej przez kilkuosobowy start-up. To, że logując się przez Facebooka, przeważnie nie musisz wpisywać hasła, minimalizuje ryzyko przechwycenia danych np. przez keylogger. Wielcy usługodawcy często oferują dodatkową ochronę konta w formie logowania dwuetapowego z wykorzystaniem kodów SMS lub generowanych w aplikacji. Dzięki niemu nawet mając login i hasło, haker nie może dostać się do twojego konta.

W warsztacie pokazujemy, jak bezpiecznie logować się z wykorzystaniem Facebooka i konta Google, a także jak zablokować dostęp do swojego konta i wzmocnić zabezpieczenia dzięki logowaniu dwuetapowemu z wykorzystaniem kodu SMS.

Logowanie w Windows 10 bez hasła

Mechanizm autoryzacji online z wykorzystaniem serwerów Microsoftu ma szansę zyskać na popularności dzięki nowemu mechanizmowi logowania w Windows 10. Hello, interfejs logowania użytkownika Windows, nie wymaga podania hasła, bo bazuje na danych biometrycznych. Aby dostać się do systemu, wystarczy pokazać twarz przed kamerą lub zeskanować odcisk palca. Jako że konto użytkownika Windows 10 jest powiązane z kontem w chmurze Microsoftu (wymusza to m.in. integracja systemu z dyskiem internetowym OneDrive), logowanie się do komputera jest równoznaczne z logowaniem do serwera autoryzacji online Microsoft Passport. To z kolei umożliwia dostęp do wszystkich serwisów korzystających z API autoryzacji Microsoftu – działa to podobnie jak logowanie za pomocą profilu na Facebooka. Jeśli pojawi się konieczność powtórnego potwierdzenia tożsamości online, także będzie można to zrobić za pomocą biometrycznego interfejsu Hello, bez używania hasła.

Zarządzanie logowaniem przez Facebooka

Facebook daje użytkownikowi wygodne narzędzie autoryzacji w zewnętrznych serwisach. W warsztacie pokażemy, w jaki sposób bezpiecznie logować się z użyciem konta na Facebooku, a także jak ograniczyć lub zablokować zewnętrznemu serwisowi dostęp do informacji w profilu.


Jeśli serwis umożliwia logowanie się za pomocą Facebooka, na stronie rejestracyjnej znajdziesz przycisk Zarejestruj się przez Facebooka. Użyj go, nie wypełniając formularza rejestracyjnego.


Pojawi się okienko autoryzacji, wyświetlone przez Facebooka, o czym informuje zarówno adres, jak też ważny certyfikat z informacją o szyfrowaniu. Aby go wyświetlić, kliknij kłódeczkę na pasku adresu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
MagdaM46
MagdaM46
30 grudnia 2015, 10:03
No tak, może i większe bezpieczeństwo, ale i jakim kosztem? Wtedy dajemy takiemu portalowi nasze wszystkie dane osobowe, jak na tacy.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto