A A A

Inteligentny dom - jak urządzić smart home?

PC Format 06/2015
Może sie wydawać, że inteligentny dom to bardzo kosztowne rozwiązanie. Okazuje się jednak, że dzięki ogólnie dostępnym produktom można uczynić swoje mieszkanie nieco sprytniejszym, i to ponosząc stosunkowo niewielkie koszty. Jan Łasica

Możliwość łatwej zmiany swojego mieszkania w wersję „inteligentną” jest zasługą Wi-Fi i urządzeń mobilnych. Jeszcze kilkanaście lat temu konieczne byłoby pokrycie domu wieloma kablami i zainstalowanie w nim znacznej liczby ekranów. Dziś jest to zadanie w zasadzie bezproblemowe, ponieważ cała łączność odbywa się przez Wi-Fi i sieć komórkową, zaś funkcję wszystkich wyświetlaczy mogą pełnić smartfony i tablety. Dzięki temu w całkowicie bezinwazyjny sposób w inteligentny dom można zamienić nawet zabytkową kamienicę.

Centrum łączności

W każdej cyfrowej instalacji centrum łączności stanowi router. To fundament sieciowego ekosystemu, bo umożliwia innym urządzeniom komunikowanie się między sobą. Na co należy zwracać uwagę, wybierając ten sprzęt? Przede wszystkim na to, by był szybki i obsługiwał najnowszy standard Wi-Fi 802.11ac o przepustowości przynajmniej 1300 Mb/s.

Tworząc inteligentny dom należy liczyć się z tym, że z czasem będzie się go rozbudowywać. Dlatego konieczne jest wybranie urządzenia, które będzie w stanie dostarczyć sygnał do wielu urządzeń jednocześnie. Warto zwrócić też uwagę na to, czy router będzie w stanie porozumieć się nawet z najbardziej oddalonymi od niego urządzeniami, ulokowanymi w najodleglejszych zakątkach mieszkania. Z zadaniem powinien poradzić sobie router wykorzystujący technologie formowania wiązki sygnału radiowego. Przydatną funkcją może być wbudowany port USB 3.0, dzięki któremu do routera będzie można podłączyć dysk zewnętrzny i w ten sposób stworzyć prywatną chmurę zapewniającą łatwy dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Routerów spełniających te założenia jest wiele, a jednym z nich jest D-Link DIR-880L zapewniający łączną przepustowość do 1900 Mb/s. Jego największą zaletę stanowi jednak nie przepustowość, a współpraca z chmurową usługą mydlink, możliwość łatwego skonfigurowania i obsługiwania za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Oczy twojego domu

Szybka, domowa sieć Wi-Fi w połączeniu z aplikacjami mobilnymi oraz zdalnym dostępem pozwala na przykład na zwiększenie bezpieczeństwa domu. Kolejnym krokiem byłoby więc kupno kamer IP, na przykład D-Link DCS-5009L, które również zachowują zgodność z usługą mydlink. Kamera ma funkcję monitorowania zarówno za dnia, jak i w nocy. Sprzęt ten można w dwie minuty skonfigurować za pomocą aplikacji mydlink Lite. Za jej pośrednictwem można też sprawdzać, co aktualnie dzieje się w domu, obracać oko kamery w dowolnym kierunku, a także nagrywać filmy i robić zdjęcia. Rozwiązaniem nieco prostszym, ale również dającym wygodny dostęp do obrazu, jest kamera EyeOn Baby Junior. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt służący do zdalnej obserwacji dziecka. On także nie ma problemu z rejestrowaniem obrazu o dowolnej porze dnia i nocy, a oprócz tego ma też kilka funkcji, które przydadzą się właśnie rodzicom. Pierwszą są powiadomienia na temat tego, ile razy w ostatnim czasie dziecko się odezwało i jak często się ruszało. Urządzenie ma też możliwość grania kołysanek w celu uspokojenia brzdąca. Możesz też skorzystać z wbudowanego głośnika i odezwać się do dziecka.

Rejestrowanie nagrań

Uzupełnieniem inteligentnego domu powinno być rozwiązanie służące do centralnego składowania danych. Każdy robi dużo zdjęć i ma mnóstwo filmów, ale warto byłoby też rejestrować obraz z kamer, o których przed chwilą była mowa. Dobrze jest mieć dostęp do nagrań z każdego miejsca na świecie. Wiele sieciowych dysków NAS daje zdalny dostęp do danych, a produkty D-Link z serii Share Center są dodatkowo zgodne z technologią mydlink. Przykładowym produktem jest DNS-327L, który zapewnia bezpieczeństwo danych (zawiera dwa dyski w konfiguracji RAID1). Korzystając z zewnętrznego portu USB 3.0, możesz podłączyć dodatkowy nośnik i zapisać na dysku sieciowym dane, do których dostęp uzyskasz z poziomu np. smartfona z zainstalowanym programem mydlink Access-NAS.

Oczywiście jest to tylko kilka sposobów na stworzenie inteligentnego domu. Na rynku można znaleźć wiele innych rozwiązań: automatycznie otwierające się okna, termostaty pozwalające na oszczędzanie energii oraz czujniki zalania, dzięki którym będziesz wiedzieć, kiedy pralka odmówi posłuszeństwa. Niebawem inteligentne staną się też urządzenia AGD, dzięki czemu będzie możliwe uzyskanie pełnej kontroli nad domem, a mieszkanie w nim będzie ła jeszcze wygodniejsze.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Mikko
29 stycznia 2016, 09:15
Ciekawa propozycja, choć nie wiem czy montowanie takiego systemu na własna rękę jest na pewno bezpieczne... Przecież nie trudno teraz o atak hakerów. Sam posiadam inteligentny dom, ale całą instalacją zajmowała się firma Inteligentny Budynek z Warszawy. Zadbali o wszelkie zabezpieczenia, nawet takie, które pozwalają korzystać z systemu, gdy nie ma prądu.
Doom21
Doom21
23 września 2015, 16:48
Można ostatnio zauważyć, że zainteresowanie pojęciem tzw. „inteligentnego domu” wzrasta:-) Nie ma się co dziwić, postęp zawsze był atrakcyjny i wszelkie tego rodzaju nowinki budziły zainteresowanie szerokie. Da się zauważyć rozwój tych systemów, zarówno od strony technicznej jak i od strony ich popularyzacji, a niekiedy są to dwie różne strony:-) Należy uważać tylko, żeby nie popaść w bezkrytyczny zachwyt i zakupić taki system, który będzie oferował zbędne zupełnie lub niefunkcjonalne gadżety...
avatar
szahma
22 września 2015, 14:51
Szkoda, że jeszcze nie ma urządzeń, którymi można by w ten sposób sposób sterować. Jak widzę sama idea inteligentnego domu się rozwija.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto