Porady
Jak włączyć Flash w Chrome 76

Google od dawna zapowiadał, że porzuci obsługę technologii Adobe Flash. Ostatecznie ma to nastąpić za kilkanaście miesięcy. Przeglądarka Chrome wyświetla już zresztą komunikat Z końcem grudnia 2020 roku Flash Player nie będzie już obsługiwany. Podpowiadamy jak włączyć obsługę Flasha w najnowszej przeglądarce Chrome.

W przeglądarce Chrome 76 wszystkie materiały we Flashu są domyślnie zablokowane:i nie ma sposobu, żeby włączyć ich odtwarzanie w sposób automatyczny.

Uruchamianie Flasha na stronie WWW

Aby w ogóle zezwolić na odtworzenie treści we Flashu należy, kliknąć ikonę kłódki w omniboksie (po lewej stronie paska adresu), a z listy rozwijalnej w sekcji Flash wybrać pozycję Zezwalaj:


 

Chrome poprosi o przeładowanie strony – trzeba wówczas nacisnąć przycisk Odśwież:


 

Nawet po ponownym załadowaniu strony zawartość we Flashu nie odtworzy się sama. Aby uruchomić pojedynczy materiał, należy kliknąć odtwarzacz i wydać polecenie Uruchom wtyczkę:


 

Gdy chcemy uruchomić wszystkie obiekty Flasha na stronie (w tym ukryte obiekty działające w tle), musimy kliknąć ikonę zablokowanej wtyczki i wydać polecenie Uruchom Flash tym razem:


 

Gdy użytkownik zezwala na korzystanie z Flasha, witryna jest zapamiętywana na specjalnej liście wyjątków z akceptowaną technologią Flash (można ją obejrzeć po kliknięciu ikony zablokowanej wtyczki i wydaniu polecenia Zarządzaj):Niestety, lista ta jest kasowana po każdym restarcie przeglądarki.

Zapytaj i odtwórz

Inną metoda odtwarzania materiałów we Flashu jest nakłonienie Chrome'a do pytania, czy wyświetlić takie treści. To ustawienie przeglądarka już zapamiętuje, ale po każdym uruchomieniu będzie wyświetlać baner o zakończeniu obsługi Flasha w roku 2020.Jeżeli Chrome ma domyślnie pytać o uruchamianie odtwarzania, należy kliknąć ikonę zablokowanej wtyczki po prawej stronie paska adresu i wydać plecenie Zarządzaj:


 

W wyświetlonym panelu konfiguracyjnym (sekcja Ustawienia | Zaawansowane | Prywatność i bezpieczeństwo | Ustawienia witryn | Flash) trzeba zmienić położenie suwaka z pozycji Zablokuj uruchamianie Flasha na stronach (zalecane) na Najpierw zapytaj:  

Od tej pory po odwiedzeniu strony będzie można kliknąć obiekt we Flashu i wydać komendę Włącz Flasha. Witryna poprosi o pozwolenie na pokazanie materiałów (Zezwól):


 

Na stronie pojawią się odtwarzacze:


 

Materiał nie wystartuje samodzielnie, ale taka metoda uruchamiania jest łatwiejsza niż klikanie ikony kłódki w omniboksie i wydawanie komendy Zezwalaj po każdym restarcie przeglądarki.Zobacz również