Komentarze
Alternatywa dla wielkiej czwórki
Maciek Płochocki
Alternatywa dla wielkiej czwórki

Orange, Play, Plus i T-Mobile – tych operatorów znają wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych. Ale tylko nieliczni słyszeli np. o ofercie Klucz Mobile czy Virgin. Tymczasem na rynku działa kilkunastu małych operatorów wirtualnych. Dla części klientów ich oferta może być atrakcyjniejsza niż propozycje gigantów.

Operator wirtualny (ang. MVNO) nie posiada własnej sieci ale korzysta z infrastruktury innych firm (w przypadku polskiego rynku najczęściej udostępniają swoje urządzenia Play i Plus). Dlatego zasięg sieci operatora wirtualnego jest taki sam jak operatora, który użycza mu infrastruktury.

W ofercie MVNO dominują taryfy pre-paid. Ceny połączeń nie odbiegają znacznie od oferty zwykłych operatorów (19 groszy za minutę). Zdarzają się jednak wyjątki - w White Mobile możesz rozmawiać w cenie 14 groszy za minutę pod warunkiem, że w ciągu 14 nie przekroczysz limitu 1000 minut. Różnice widać też przy porównaniu cen SMSów (patrz tabelka).

Oferty wybranych operatorów wirtualnych

Oprócz niższych cen w ofercie MVNO możesz znaleźć ciekawe usługi dodatkowe. Np. w sieci tuBiedronka (należącej do popularnej sieci sklepów) możesz rozmawiać za darmo w ramach sieci. Z drugiej strony rozmowy z innymi sieciami są u tego operatora rozliczane co 15 sekund a nie sekundowo, jak w innych sieciach. Operator TruPhone kieruje swoją ofertę do firmy, których pracownicy często korzystają z roamingu. Sieć Lebara Mobile umożliwia wykonywanie połączeń międzynarodowych w cenie krajowych (dotyczy tylko krajów, w których działa ta sieć). W niektórych sieciach, np. Mobile Vikings czy White Mobile, możesz otrzymać dodatkowe środki na konto jeśli nakłonisz znajomych aby przystąpili do sieci z twojego polecenia (w Mobile Vikings dostaniesz za to 19 zł).

Jeśli interesuje cię abonament to też masz kilka możliwości do wyboru. W Sieci FM Group znajdziesz, popularną w ostatnim czasie, ofertę no limit z możliwością zakupu telefonu. Taryfę tego typu ma też White Mobile.

Warto pamiętać, że rynek MVNO jest dość dynamiczny - duża konkurencja sprawia, że wielu z nich szybko upada. Swoje sieci komórkowe miały, np. popularny baton i telewizja muzyczna. Jednak brak zainteresowania klientów nie pozwoliły im utrzymać się na rynku. Osoby, który wykupiły kartę SIM u takiego operatora mogą nadal z niej korzystać w sieci, z której korzystał MVNO.

Na podobnej zasadzie co MVNO dostępne są sieci komórkowe działające w ramach ofert dostawcówkablowych i satelitarnych, np. Inea, Cyfrowy Polsat. Wybór jednego z tych operatorów może być korzystny, o ile zdecydujesz się także na inne usługi, np. telewizję. Wówczas możesz liczyć na atrakcyjne ceny takiego pakietu usług.

 


Maciek Płochocki