Komentarze
Dwa mocne rdzenie, odblokowany mnożnik i cena poniżej 300 złotych - Intel przedstawia Pentium Anniversary Edition
Dawid Kosiński
Dwa mocne rdzenie, odblokowany mnożnik i cena poniżej 300 złotych - Intel przedstawia Pentium Anniversary Edition

Choć pierwszy procesor z serii Pentium pojawił się w sklepach pod koniec marca 1993 roku, Intel dopiero teraz świętuje dwudziestolecie tej marki. Robi to w sposób szczególny – ponownie wydaje procesor Pentium, tym razem z dopiskiem Anniversary Edition. Jest to układ, który zechce kupić niemal każdy, zwłaszcza mniej zamożny, posiadacz komputera.

Jesteśmy o tym przekonani, choć Intel nie podał niemal żadnych informacji na temat specyfikacji technicznej tego modelu. O nadchodzącym procesorze wiemy tylko, że jego cena będzie wynosić 65 dolarów, czyli około 260 złotych, a on sam zostanie wyposażony w odblokowany mnożnik rdzeni.

Jak wszyscy dobrze wiemy, oznacza to, że nowego Pentiuma będzie można bajecznie łatwo podkręcać. Jest to szokująca informacja, ponieważ przez ostatnie lata możliwość ta była zarezerwowana wyłącznie dla najwydajniejszych procesorów. Ostatnie ogólnodostępne procesory Pentium z odblokowanym mnożnikiem mogliśmy zobaczyć na początku 2006 roku i były to modele Pentium Extreme Edition 955 i 965 wykonane w prehistorycznym wymiarze technologicznym 45 nm.

Niestety wiemy już, że Intel nie zamierza powrócić do wydawania tanich procesorów z odblokowanym mnożnikiem. Jest to tylko i wyłącznie jednorazowa akcja spowodowana okrągła rocznicą istnienia Pentiuma i prawie na pewno nie powinniśmy spodziewać się powstania kolejnych tego typu procesorów.

A szkoda, bo pozostawienie możliwości podkręcania tylko dla najdroższych modeli bardzo kłóci się z samą ideą podkręcania, którego celem jest zapewnienie jak największej wydajności nawet tanim komputerom. Jest to świetna gratka dla osób, którym zależy tylko na mocy procesora, gdyż konkurencja w postaci AMD tworząc swoje procesory woli wyposażyć je w wydajne, zintegrowane układy graficzna.

Pentium Anniversary Edition

Propozycja Intela jest zatem skierowana do osób, które nie budują małego komputera, a standardowej wielkości maszynę, w której obok procesora znajdzie się dedykowana karta graficzna. Dodatkowo osoby, które mają chrapkę na ten model, powinni kupić go od razu, gdy tylko się pojawi. Ma to być edycja limitowana procesora, co oznacza mniejszą niż w przypadku innych modeli dostępność. Co prawda przedstawiciel Intela zapewniał nas, że procesor będzie można dostać w najpopularniejszych sklepach, ale podejrzewamy, że jego zapasy szybko się skończą.

Warto jednak pamiętać, że mimo naszej pozytywnej reakcji, nie jest to układ przeznaczony dla każdego. Wynika to z faktu, że wszystkie obecnie wydawane układy z serii Pentium mają tylko dwa rdzenie bez obsługi Hyper Threading, nie potrafią więc w sposób efektywny obsługiwać czterech wątków jednocześnie. Kolejna jego wada to brak obsługi zestawów instrukcji, takich jak AES, AVX, AVX2, FMA. Intel zatem zrobił przemyślany krok i wydał atrakcyjną ofertę, która nie zabije sprzedaży jego wydajniejszych procesorów.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wiele programów i nowych gier do płynnego działania potrzebuje szybkiego procesora wyposażonego w co najmniej cztery rdzenie fizyczne lub przynajmniej logiczne (czyli dwa rdzenie obsługujące po dwa wątki każdy). Oznacza to, że po procesor Pentium Anniversaty Edition powinny sięgnąć przede wszystkim osoby z mniej zasobnym portfelem. Takie, które w zamian za niską cenę są w stanie pójść na pewne kompromisy i samemu podrasować komputer tak, by ten działał możliwie najszybciej.


Dawid Kosiński

Zobacz również