Komentarze
Działo się...
Adam Chabiński
Działo się...

Za kilka dni zaczniemy przewracać strony nowych kalendarzy. Nim stare trafią do kosza pewnie będziemy jeszcze przez chwilę zastanawiać się, co takiego przyniósł 2019 rok. A był ważny z wielu powodów, co do tego nie mam wątpliwości.

Po pierwsze, Stany Zjednoczone poszły na wojnę gospodarczą z Chinami. Wujowi Samowi wydawało się, że może jak za starych czasów szachować kogokolwiek. No cóż... nie udała się próba odcięcia chińskich producentów smartfonów od Androida. W kraju Wielkiego Muru dość szybko podjęto środki zaradcze: opracowano własny system operacyjny dla telefonów. Nie dość na tym władze w Pekinie – chcąc odciąć się od amerykańskiej technologii – we wszystkich biurach agencji rządowych i instytucjach publicznych nakazały wymianę niechińskich komputerów i oprogramowania. Według „The Financial Timesa” w ich miejsce mają pojawić się produkty chińskiej myśli technicznej. I to w tempie iście ekspresowym, bo cała operacja ma trwać trzy lata. To, rzecz jasna, działanie odwetowe (za amerykańskie sankcje skierowane przeciwko chińskim firmom Huawei i ZTE) wymierzone m.in. w Della, HP i Microsoft. Ponadto Chińczycy bardzo mocno inwestują w badania i rozwój, czego efektem są m.in. nowe procesory firm HiSilicon czy Zhaoxin Semiconductor.

Po drugie, Rosja przygotowuje się (no właśnie do czego?) i testuje odłączenie od internetu na rzecz własnego systemu łączności. Prezydent Putin co prawda obiecuje, że „suwerenna sieć” nie posłuży cenzurze treści, ale przecież wszyscy wiedzą jak będzie wyglądał alternatywny net, który Moskwa chce uruchomić już w 2021 roku. Pewnie podobnie do chińskiego, w którym na próżno by szukać Google’a czy Facebooka (a może i dobrze?).

Po trzecie, czwarte, piąte, szóste miniony rok upłynął pod hasłami sztucznej inteligencji, telefonii 5G, komputerów kwantowych i środków transportu autonomicznego. A to zaledwie jaskółki sygnalizujące nadchodzące zmiany. W najbliższych latach zapowiada się rewolucja na niewyobrażalną dotąd skalę, przy której przełomy związane z wykorzystaniem pary i elektryczności wydają się kompletną stagnacją. „Obyś żył w ciekawych czasach”, mówili…


Adam Chabiński