Komentarze
Ekosmartfon jakiego nie było
Adam Chabiński
Ekosmartfon jakiego nie było

Nie śmiałbym w „Słowie na niedzielę” wymieniać nazw produktów czy firm w kontekście namawiania Was, do zakupu czegokolwiek. Do dziś. Lada dzień bowiem rozpocznie się sprzedaż mało znanego, acz bardzo interesującego, urządzenia. Smartfonu. Etycznego smartfonu.

Od razu zaznaczę, że model, który mam na myśli nie jest ani arcydziełem designu, ani mocarzem, jeśli chodzi o jakiekolwiek parametry (ultrapojemny akumulator, superszybki procesor, przełomowa optyka w module fotograficznym, ponadprzeciętna matryca, wybitny ekran, nadzwyczajny zestaw czujników, wyjątkowe właściwości etc.). Jest średniakiem i wygląda jak średniak. Powiedziałbym, że kompletna nuda. Kwintesencja nijakości. Nie jest nawet świeżynką (premiera odbyła się pod koniec sierpnia 2019 roku). Ma jednak dwie unikatowe cechy.

Jest jedynym telefonem, który kiedykolwiek otrzymał najwyższą notę (10/10) serwisu iFixit.com za naprawialność. Wszystkie komponenty smartfonu, o wiele mówiącej nazwie Fairphone 3, podlegają bowiem wymianie. Co więcej, są w ciągłej sprzedaży na stronach producenta, a ponadto naprawy można dokonać samodzielnie (do zestawu dołączono wkrętak).

Drugim wyróżnikiem jest fakt (i to wyjaśnia, dlaczego piszę o nim właśnie teraz), że ruszyła przedsprzedaż tego urządzenia z załadowanym systemem operacyjnym /e/. Oprogramowanie to (powstałe na bazie Androida) pozwala na korzystanie ze smartfonu w oderwaniu od usług Google'a i jakiejkolwiek innej firmy, która śledzi naszą aktywność w sieci.

Tak więc sprzedawany przez e Foundation (twórców OS-u /e/) „odgoogle'owany" telefon jest nie dość, że niezależny od wielkich korporacji, to jeszcze „ekologiczny". Odstraszyć może cena, która w przedsprzedaży wynosi niecałe 500 €. Ale pamiętajmy o tym, że modularna konstrukcja zapewnia wspomnianą łatwość naprawy. I to przez wiele lat.

Jeśli ktoś zastanawiał się nad zakupem nowego smartfonu, zachęcam do rozważenia takiej możliwości. Poczytajcie co jego temat napisaliśmy w mijającym tygodniu, a w nadchodzącym tygodniu na stronach pcformat.pl znajdziecie artykuł poświęcony samodzielnej instalacji „odgoogle'owanego" systemu /e/ na innych smartfonach spełniających wymagania techniczne OS-u. Śledźcie bacznie nasz profil na Facebooku, gdzie zapowiemy ten ciekawy materiał.


Adam Chabiński

Zobacz również