Komentarze
Hongkońskie wahania Apple’a
Adam Chabiński
Hongkońskie wahania Apple’a

Apple cofa decyzję o zablokowaniu aplikacji na iOS-a, która pozwala śledzić protesty i skierowane przeciwko mieszkańcom Hongkongu akcje policji.

Czwartego października br. (w miniony piątek) koncern Toma Cooka wycofał się z decyzji o zablokowaniu aplikacji na iPhone’y i iPady, która pozwalała mieszkańcom Hongkongu śledzić protestantów i skierowane przeciwko nim działania tamtejszej policji.

Apkę HKmap Live, która powstała na zasadach finansowania społecznościowego, Apple usunął z App Store’u dwa dni wcześniej. W tweecie opublikowanym przez deweloperów apki przytoczono powód jej wycofania, który podali moderatorzy sklepu: „aplikacja zawiera treści – lub ułatwia, powoduje i zachęca do aktywności niezgodnej z prawem, w tym przypadku pozwalała użytkownikom na unikanie egzekwowania prawa”. Jeden z twórców HKmap Live na Twitterze w dość ostrożnym tonie wyraził nadzieję, że początkowa decyzja Apple'a mogła być podyktowana względami bardziej biurokratycznymi niż cenzorskimi.

Protesty w Hongkongu trwają już piąty miesiąc, a pojawiły się, gdy zaproponowano tam projekt ustawy ułatwiającej ekstradycję mieszkańców tego specjalnego regionu administracyjnego do Chin. Rząd azjatyckiego mocarstwa chce powstrzymać niepokoje, choć powstrzymuje się przed interwencją wojskową chcąc być może uniknąć masakry, która miała miejsce 30 lat temu na Placu Tiananmen.

Być może zostanę posądzony o przynależność do wyznawców teorii spiskowych, ale nie do końca wierzę w czyste intencje firmy z Cupertino, która – aby przymilić się władzom Państwa Środka – na jego prośby usunęła wiele tysięcy aplikacji (m.in. serwisy informacyjne, VPN-y, gry hazardowe) ze swojego sklepu w Chinach. Zresztą podobną politykę realizuje też Google i każdy inny globalny koncern chcący wejść do ChRL. Aby tam pozostać, musi tańczyć tak, jak mu zagra czerwona orkiestra.

fot. Joseph Chan/Unsplash


Adam Chabiński

Zobacz również