Komentarze
Jak inteligentna jest AI?
Adam Chabiński
Jak inteligentna jest AI?

Test na inteligencję Aleksy, Asystenta i Siri? Proszę bardzo. Nawet co rok. I w dodatku są postępy. Jakie? Zobaczcie sami.

Niemal wszyscy pamiętamy szkolne przechwałki wśród koleżanek i kumpli jaki kto ma IQ. Mimo że wiedziało się co to Mensa i marzyło się, żeby przynależeć do tego stowarzyszenia, to chyba nikt wtedy (oprócz pisarzy s-f) nie przypuszczał, że sztuczna inteligencja tak szybko zagości w naszym - ludzkim - życiu. No i mamy ją pod naszymi strzechami. A jeśli nie, to w każdej chwili mieć możemy. Wystarczy głośnik Amazon Echo, Apple HomePod czy Google Home Mini.

Właśnie. Zastanawialiście się nad tym, która sztuczna inteligencja jest inteligentniejsza? Wbrew pozorom to pobrzmiewające Bareją („Poszukiwany, poszukiwana") pytanie może mieć sens. Co więcej, postanowili na nie odpowiedzieć panie i panowie z Loup Ventures - amerykańskiej firmy badawczej. Na warsztat wzięli więc Aleksę Amazonu, apple'owską Siri i Asystenta Google. Efekt? Annual Digital Assistant IQ Test, czyli coroczny test na inteligencję asystentów cyfrowych.

Hola! Hola! Krzyknie ktoś, a co z Cortaną? Otóż w tej edycji testu naukowcy skupili się na smartfonach, więc Microsoft jest nieobecny, acz usprawiedliwiony. W lipcu br. wspomnianym trzem asystentom zadano po 800 pytań. Udzielone odpowiedzi oceniano, stosując dwa kryteria: zrozumienie pytania i prawidłowość odpowiedzi. Zestaw pytań opracowano tak, aby kompleksowo sprawdzał umiejętności i użyteczność AI każdego asystenta. Wzięto zatem pod uwagę 5 kategorii pytań:

 

  1. lokalne („gdzie jest najbliższy bar?"),
  2. handel („zamów więcej ręczników papierowych"),
  3. nawigacja („jak dojechać autobusem do centrum?"),
  4. informacja („z kim gra dziś drużyna Twinsów?",
  5. polecenie („przypomnij mi, żebym zadzwonił dziś do Marka o czternastej").

 

Najlepiej wypadł Asystent Google, który poprawnie odpowiedział na 93 proc. zadanych pytań (wszystkie zrozumiał), drugie miejsce zajęła apple'owska Siri - 83 proc. prawidłowych odpowiedzi (dwa niezrozumiane pytania), a na najniższym stopniu podium stanęła Alexa Amazonu z 80 proc. dobrych odpowiedzi i z jednym błędnie zinterpretowanym pytaniem. W porównaniu do roku ubiegłego naukowcy zaobserwowali postęp, który poczyniły mechanizmy AI. Co prawda kolejność nie zmieniła się, ale już punktacja - owszem. I tak w lipcu 2018 roku odsetek poprawnie udzielonych odpowiedzi na pytania wyglądał następująco: 86 (Google), 79 (Apple) i 61 proc (Amazon).

Jak widać, największe postępy czyni AI Amazonu, choć nadal zamyka stawkę asystentów cyfrowych stosowanych w smartfonach. Nie sposób nie zauważyć też, że wyniki testu sięgają 100 procent - taki wynik może sugerować, że smartfonowa AI wkrótce będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie. Naukowcy jednak ostrzegają przed wyciąganiem pochopnych wniosków. I słusznie, moim zdaniem. Nawet gdyby, to nie wierzmy bezgranicznie elektronice. Obyśmy nie usłyszeli beznamiętnego głosu podobnego do słynnej wypowiedzi HAL-a 9000: „Sorry Dave, I'm affraid I can't do that".

fot. 123RF

 


Adam Chabiński

Zobacz również