Komentarze
Prawo jazdy na internet
Marek Konderski
Prawo jazdy na internet

Halo? Policja? Proszę przyjechać na Facebooka, bo jest tu ktoś, kto używa go bez zezwolenia

Właśnie pojawił się nowy rodzaj fałszywych maili. Tym razem użytkownik dostaje zawiadomienia o przesyłce kurierskiej, zazwyczaj z firmy DPD. Mail wygląda dość profesjonalnie, jednak jako adres zwrotny podana jest domena dpdpolska.pl. Firma kurierska nie korzysta z takiego adresu, lecz dpd.com.pl. Ten kto nieopacznie kliknie i pobierze dokumenty dotyczące przesyłki uruchamiana swoim komputerze robaka szyfrującego dane i żądającego okupu.

Parę miesięcy temu podobne zagrożenie sprawiały maile przychodzące rzekomo od Poczty Polskiej. O naiwnych, pisanych łamaną polszczyzną mailach typu "przekręt nigeryjski" niby nie warto nawet wspominać, a jednak ciągle ktoś się łapię na tą naiwną historyjkę.

Pominąwszy nieuleczalnych naiwniaków ludzie przez większą część swojego życia uczą się jak poruszać się w otaczającym nas świecie. Wiedzą, że nie wszystko jest fair i trzeba pilnować swoich rzeczy, zamykać drzwi na klucz po wyjściu z mieszkania, unikać podejrzanej okolicy, gdzie można zebrać bęcki i uważać na złodzieja w tłumie np. w autobusie. Po iluś latach edukacji jest to dla wszystkich dość oczywiste i większość ludzi nie ma problemów z przestrzeganiem tych zasad.

Wchodząc jednak do internetu dostajemy znienacka małpiego rozumu i wydaje nam się, że tutaj nie działają te same zasady, a wszystko jest darmowe, anonimowe i bezpieczne. Zastanówmy się jednak, dlaczego wirtualny świat miałby się różnić od prawdziwego, w jednym i drugim znajdują się ci sami ludzie. Najlepszym i do tego niewinnym przykładem są portale randkowe. Pomijając przypadki szczególne korzystają z nich osoby, które nie znalazły w "realu" swojej wymarzonej połówki. Szukają jej więc w internecie. Tak jakby było tu pełno tych wyśnionych rycerzy na białych koniach, czy księżniczek, których dziwnym trafem nie udało się znaleźć poza siecią.

Tymczasem "wirtual" to taki sam świat jak ten nasz codzienny i tak samo musimy się nauczyć w nim poruszać. Trzeba zrozumieć, że nic nie ma za darmo, jest natomiast kwestia waluty jaką płacimy - najczęściej są nią nasze dane. Trzeba zrozumieć, że nie jesteśmy anonimowi. Pięknym tego przykładem jest akcja Michała Karmowskiego, który znalazł obrażającego go hejtera i w wyniku ugody sądowej (mając wygraną w kieszeni) darował mu kare finansową lecz zmusił do przeprosin i odpracowania 400 godzin w hospicjum.

Dla młodego człowieka musiał być strasznym szokiem fakt, że to co robi w internecie może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje w realnym życiu. Podobnie wiele osób które nie robi backupów i klika naiwnie w każdy załącznik dziwi się, że traci wszystkie dane z zaszyfrowanego przez ransomware dysku, którego nie da się łatwo i za darmo odszyfrować.

Świat internetowy nie jest wcale lepszy od prawdziwego, jest równie niebezpieczny. A jednak nikt nie uczy młodych ludzi jak należy się w nim poruszać. Brakuje nauczycieli, którzy mogli by to robić, brakuje też systemów kontroli umożliwiających rodzicom kontrolowanie poczynań swoich dzieci. Brakuje też wszystkim krytycyzmu każącego sie zastanowić jaką to niby fakturę przesyłają nam w ząłączniku, skoro nie mamy żadnej firmy i nikomu nie jesteśmy nic winni.

Podczas kursu na prawo jazdy notorycznie przewija się pojęcie zasady ograniczonego zaufania, którą wpaja się wszystkim kandydatom na uczestników ruchu drogowego. To bardzo dobra zasada, bo naprawdę nie wiadomo co, komu i dlaczego nagle strzeli do głowy. Co prawda rozwijające się w zawrotnym tempie autonomiczne samochody mogą spowodować, że dzisiejsze przedszkolaki nigdy nie będę musiały robić prawa jazdy, będą wszędzie wożone przez elektronicznych szoferów. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i wpajać konieczność jej stosowania wobec tego co znajdziemy w sieci. Być może sensownym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kursów których zaliczenie będzie niezbędne do tego aby móc surfować po sieci. Z całą pewnością rozwiązało by to nieco problemów współczesnego internetu.

 


Marek Konderski

Zobacz również