Komentarze
Ściąganie po nowemu
Adam Chabiński
Ściąganie po nowemu

Tak jak na każdy sejf znajdzie się sposób, tak uczniowie i studenci zawsze wymyślą metodę alternatywnego korzystania z tzw. pomocy naukowych.

„Za moich czasów…” – chciałoby się powiedzieć… A co! Nawet powie się. Otóż, pamiętam swoją maturę z polskiego… Nie byłem specjalnie zestrachany, ale miałem ściągę. Drobniutkim maczkiem zapisaną kartkę umieściłem na gumce w obciętym (firmowo) krawacie. Na tym skrawku papieru spisałem cytaty, z których niemal (z jednym wyjątkiem) nie skorzystałem podczas zdawania pisemnego egzaminu dojrzałości. Świadomość ukrytej „pomocy naukowej” wystarczyła, żeby poczucie niepewności zniknęło. Inna sprawa, że nauczyciele byli bardzo życzliwi i nie wprowadzali nerwowej atmosfery.

Ostatnio wpadł mi w oko króciutki filmik z TikToka, na którym dwie nastolatki zamieniają się apple’owskimi słuchawkami. Robią to bardzo sprytnie, przekazując sobie nawzajem prawe lub lewe AirPodsy. Następnie na smartfonie wpisują jakiś tekst w Google Translate i włączają ikonę głośnika (komenda „Posłuchaj”). Wpisana fraza zostaje wypowiedziana przez automatycznego lektora, ale wybrzmiewa również u koleżanki w uchu!

Jak rozumiem amerykańska młodzież odkryła właśnie nie tylko sposób komunikowania się podczas lekcji, lecz także ściągania na klasówkach i testach. No chyba, że za Wielką Wodą każą uczniom deponować przed sprawdzianami umiejętności wszelką elektronikę. Trochę sobie nie wyobrażam egzekwowania od uczniów zdejmowania inteligentnych zegarków, opasek czy okularów z wyświetlaczami (tych ostatnich na razie nie ma zbyt wiele). Pewnie od razu rodzice wznieciliby bunt, że urządzenia monitorują pracę serca dzieci, że mierzą glikemię, że maleństwa biedne i chore…

Tuszę, że za jakiś czas rozpocznie się era wszczepianych komunikatorów, których nie będzie można wyjąć spod skóry. Może wtedy zamiast pilnujących nauczycieli w klasach będą stały zagłuszarki różnych częstotliwości, żeby uczniowie nie mogli się porozumiewać. Tylko czy jeszcze będą szkoły i klasówki?

fot. 123RF


Adam Chabiński