A A A

Konfiguracja do grania

PC Format 09/2011
Na rynku gier triumfuje Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Zagrasz w niego komfortowo na wydajnym komputerze. Prezentujemy konfiguracje w różnych przedziałach cenowych dobrane tak, by zapewniały sprawne działanie tej i innych nowych gier. SEBASTIAN KRĘZEL

Wiedźmin 2 narzuca komputerom dość poważne wymagania co do wydajności. Można więc przyjąć, że konfiguracja, która sprosta tej grze, poradzi sobie także z innymi nowymi tytułami. Oczywiście do każdej z proponowanych przez nas konfiguracji niezbędne będzie dobranie odpowiedniego trybu graficznego w grze.

Trzeba pamiętać, że Wiedźmin 2 wymaga nie tylko wydajności karty graficznej, ale także procesora głównego (duże plansze, w których jest prowadzona rozgrywka). Z tego względu do każdej konfiguracji musi być odpowiednio silny procesor.

1. Komputer ekonomiczny

Cena tej konfiguracji bez systemu operacyjnego nie przekroczy 1500 zł. Jednak za komputer z systemem trzeba zapłacić już przeszło 1800 zł. Proponowany zestaw pozwoli na uzyskanie zadowalającej płynności Wiedźmina 2 (25–35 kl./s), ale tylko w najniższym trybie, choć w dość dużej rozdzielczości 1680x1050. Oczywiście możliwe będzie także granie przy lepszej o stopień jakości obrazu, ale niższej rozdzielczości (np. 1366x768).

Ekonomiczny komputer bazuje na czterordzeniowym procesorze AMD Phenom II X4 840, cechującym się bardzo dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Dodatkowo decyzja o wyborze tego procesora pozwoliła na obniżenie kosztów całego zestawu dzięki dobraniu ekonomicznej, ale za to dobrze wyposażonej płyty głównej.

Do zestawu proponujemy kartę graficzną z układem Radeon HD 6670, która wśród niedrogich kart wyróżnia się najlepszym stosunkiem ceny do wydajności. Chcąc zapewnić ekonomiczny charakter konfiguracji, wybraliśmy niezbyt mocny zasilacz o mocy 350 W, sprzedawany w komplecie z obudową.

2. Komputer średniej klasy

Konfiguracja komputera została tak dobrana, by Wiedźmin działał poprawnie przy obrazie nawet o wysokiej jakości, ale w rozdzielczościach nie większych niż 1680x1050. Podobnie jak w zestawie ekonomicznym wybraliśmy procesor AMD, jednak tym razem jest to Phenom II X4 965.

Dobrą alternatywną byłoby też zbudowanie komputera na procesorze Intel Core i3 2100, jednak po zsumowaniu ceny samego procesora i porównywalnej płyty głównej koszt będzie nieco większy.

W przypadku platformy AMD zdecydowaliśmy się na płytę Asus M5A88-V EVO z nową podstawką AM3+. Kiedy w sprzedaży pojawią się nowe procesory AMD (o kodowej nazwie Buldozer), bez większych problemów będzie można taki układ zamontować w proponowanej płycie głównej.

Ze względu na większe zapotrzebowanie na prąd, w tej konfiguracji wykorzystaliśmy markowy zasilacz o mocy 450 W. Obudowa to konstrukcja ze średniego przedziału cenowego, lecz o dobrych parametrach i ciekawym wyglądzie.

3. Komputer zaawansowany

W tej konfiguracji uwzględniliśmy możliwości overclockingu. Z tego względu system bazuje na procesorze Core i5 2500 K. Najlepszą płytą dla niego będzie ASRock P67 Extreme4 B3, bardzo popularna wśród fanów overclockingu. Również z uwagi na overclocking proponujemy zestaw chłodzenia, który pozwoli na uzyskanie wyższych częstotliwości na procesorze.

Zestaw uzupełniamy pamięcią RAM o pojemności 8 GB oraz kartą graficzną Gainward GeForce GTX 570 Phantom. Karta ta pozwoli na granie w Wiedźmina w rozdzielczości 1920x1200, i to nawet w trybie Ultra, w którym będzie wyświetlała około 45 kl./s. Niestety, nawet ona nie podoła wygładzaniu krawędzi w takim trybie. Zaletą proponowanej karty jest także dobra podatność na overclocking, dzięki chłodzeniu o bardzo dużej wydajności.

Zestaw zużywa sporo prądu. Z wyliczeń wynika, że powinien być do niego zastosowany zasilacz o mocy znamionowej co najmniej 575 W. Uwzględniając dodatkowy zapas mocy do podkręcania, proponujemy zasilacz o mocy 700 W.

4. Tani laptop do grania

Na konfiguracji, która dobrze sobie poradzi z większością starszych i obecnych gier, Wiedźmin 2 będzie działał na granicy grywalności (ok. 20 kl./s), i to w najniższej jakości obrazie.

5. Notebook optymalny

Ten laptop jest przeznaczony właśnie dla graczy. Wyposażony w procesor Core i7 2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz grafikę Nvidia GeForce GTX 560M umożliwia granie nawet w najnowsze tytuły. Laptop ten jest odrobinę szybszy od średniej klasy komputera stacjonarnego. Wiedźmin 2 będzie sprawnie działał w najwyższym trybie w rozdzielczości 1920x1080, ale także bez włączonego wygładzania krawędzi.

Dużym atutem jest ekran o przekątnej tylko 15,6”, ale za to rozdzielczości 1920x1080. Także dwa dyski o łącznej pojemności 1 TB są zaletą tego notebooka. Mankamentem jest wysoka cena.

​​​​​

Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto