Porady
Konwersja prosto i szybko
PC Format 4/2009

Oprogramowanie do konwersji plików wideo na różne formaty oraz do tworzenia i nagrywania płyt DVD Video zawsze miało liczne grono zwolenników. Jednak aplikacji o nazwie ConvertXtoDVD 3 nie wróżymy tłumu wielbicieli.

Ukryte opcje

Tym, co uderza po pierwszym uruchomieniu programu, jest ascetyczny interfejs (chociaż polskojęzyczny). Nie oznacza to jednak, że program jest prymitywnym, jednoprzyciskowym konwerterem. W aplikację wbudowano dość rozbudowane funkcje konfiguracyjne, są one jednak domyślnie ukryte przed użytkownikiem. To naszym zdaniem zaleta, gdyż aby uzyskać film DVD z dowolnego pliku wideo, wystarczy dodać plik wideo do listy przetwarzania, a następnie kliknąć przycisk uaktywniający proces konwersji. Po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach z nagrywarki wysuwa się nagrany krążek DVD z filmem, a w przypadku użycia programu na komputerze bez nagrywarki rezultatem będzie plik obraz ISO gotowego filmu DVD. W wyniku skorzystania z domyślnych ustawień programu uzyskamy film DVD, który będzie automatycznie odtwarzany po włożeniu nagranego krążka do nagrywarki. Dla tych osób, które chcą dopasować parametry projektu do własnych potrzeb, wbudowano szereg udogodnień, jak np. wywoływany z głównego okna programu Edytor stylów tekstu w menu DVD.

Szybkość konwersji

Program zainstalowaliśmy na dość wiekowej maszynie z procesorem Intel Celeron 2,2 GHz, pracującej pod kontrolą systemu Windows XP, mimo to proces konwersji i tworzenia filmu DVD przebiegał nad wyraz sprawnie. Wejściowy plik z materiałem wideo odtwarzającym się 3 minuty 10 sekund został przekonwertowany (wraz z uwzględnieniem budowy menu DVD i zapisu pliku ISO na dysku twardym) w czasie 3 minut 30 sekund. Biorąc pod uwagę konfigurację sprzętową, należy to uznać za przyzwoity wynik. Warto dodać, że program bezpośrednio po uruchomieniu sprawdza, na jakim sprzęcie jest uruchomiony, i dopasowuje algorytmy kodowania do konkretnego procesora – to spora zaleta. Kolejną jest duża liczba rozpoznawanych wejściowych formatów plików (także napisów dialogowych). Źródłem wideo mogą być pliki w formatach Windows Media (WMV), Quick- Time (MOV), RealMedia (RM), Flash (FLV), DivX i wielu innych. ConvertXtoDVD to program dla tych, którzy chcą szybko uzyskać rezultat w postaci gotowego filmu DVD na płycie.

PLUSY:
  • Zaawansowane funkcje ukryte przed początkującym użytkownikiem
  • Szybkość konwersji
MINUSY:
  • Niekiedy niestabilny


Zobacz również