A A A

Krok po kroku: Podręczny terminarz

Kolejna odsłona cyklu "Porady z pcformatowej szuflady". Kalendarz Google to narzędzie umożliwiające planowanie codziennych zajęć. Pozwala notować terminy wydarzeń i sprawy do załatwienia. Pomoże zorganizować spotkanie, przypomni też o rocznicy ślubu i wizycie u dentysty.

Kalendarz Google

Dzięki kalendarzowi nie zapomnisz o konferencji, ważnym zadaniu lub innej sprawie. Wizualny harmonogram bardzo ułatwia planowanie czasu, do dyspozycji są różne widoki, np. dnia, tygodnia i miesiąca. Sebastian Malinowski

 

Zapisać i zapamiętać

Istnieje możliwość zapraszania gości, organizowania zebrań i sprawdzania dostępności współpracowników. Wszystkie wpisane informacje są synchronizowane między komputerem a smartfonem i bezpiecznie przechowywane online. Kalendarz można też udostępniać innym osobom, które posiadają konto Google. Aplikacja automatyczne pobiera wydarzenia z Gmaila (np. gdy dostaniesz mailową informację o terminie koncertu czy planowanego wylotu), powiadamia o tym użytkownika i umieszcza w terminarzu odpowiedni wpis.


 

Konfiguracja widoku kalendarza

 

Gdy uruchomimy program po raz pierwszy, ustawiony będzie domyślny widok jednego tygodnia <Tydzień> 1. Masz również możliwość szybkiego przełączenia na tryb jednego dnia, miesiąca albo roku, a także włączenia harmonogramu (w którym wyświetlana jest tylko lista dodanych wydarzeń). Wszystkie te opcje znajdują się w rozwijanym menu widocznym na górnym pasku 2. Można jednak skonfigurować aplikację według własnych upodobań. W tym celu kliknij ikonę <trybik> 3, z menu wybierz <Ustawienia>, przejdź do sekcji <Opcje widoku> i rozwiń listę <Ustaw widok niestandardowy> 4. Masz do wyboru wiele możliwości, możesz np. ustawić wyświetlanie dowolnej liczby dni, a także dwóch, trzech, a nawet czterech tygodni.

 

Widok kalendarza Google i jego dostosowanie

Dodawanie wielu kalendarzy

Uruchamiając aplikację po raz pierwszy, do dyspozycji masz jeden kalendarz główny, dodany do twojego konta Google. Jego nazwa widoczna jest w sekcji <Moje kalendarze>. Jeśli jednak chcesz używać terminarza do wielu celów – zarówno prywatnych, jak i służbowych – utwórz jeden lub więcej dodatkowych kalendarzy. Pomoże to zachować porządek, wpisane informacje nie będą się mieszały, a widok będzie czytelniejszy i bardziej przejrzysty. Aby utworzyć dodatkowy kalendarz, kliknij ikonę <trzy pionowe kropki> widoczną obok pola <Dodaj kalendarz> i z menu wybierz polecenie <Utwórz nowy kalendarz> 1. Następnie nazwij go, dodaj opis, ew. ustaw strefę czasową 2 i wciśnij <Utwórz kalendarz>. Po powrocie do okna głównego zobaczysz nowo utworzony terminarz, np. <Sprawy inne>. Użyj ikony <trzy pionowe kropki> 3  widocznej przy jego nazwie, by zmienić jego kolorystykę. Dzięki temu od razu będzie można odróżnić wpisane wydarzenia prywatne od zadań służbowych.

 

Tworzenie kalendarzy Google

 

Informacje o planie dnia


Jeśli chcesz każdego ranka otrzymać wiadomość e-mail z agendą wszystkich wydarzeń i spotkań zaplanowanych na danych dzień, musisz ustawić powiadamiania. W tym celu otwórz planszę konfiguracji, z lewego menu wybierz jeden z kalendarzy, następnie przejdź do sekcji <Powiadomienia ogólne>, w głównym polu odszukaj element <Plan dnia>, rozwiń menu <Brak> i wybierz opcję <E-mail>. Ustawienia zostaną automatycznie zapisane, od tej pory codziennie o godzinie piątej rano aplikacja prześle na twoje konto Gmail wiadomość z planem bieżącego dnia.

Dodawanie stref czasowych


Jeśli współpracujesz z ludźmi z całego świata, warto dodać do kalendarza dodatkowe strefy czasowe, które pomogą szybko zorientować się, która jest aktualnie godzina np. na drugiej półkuli. W tym celu kliknij ikonę <trybik> i z menu wybierz <Ustawienia>. Na planszy konfiguracji kliknij <Strefa czasowa>, zaznacz pole <Wyświetl dodatkową strefę czasową>, rozwiń element <Dodatkowa strefa czasowa> i z listy wybierz interesujący czas, np. <Czas wschodnioeuropejski - Wilno>. Możesz też dodać etykietę dla strefy. Gdy zakończysz, wciśnij <strzałka wstecz>. Po powrocie do kalendarza zobaczysz dodatkową kolumnę informująca o czasie obowiązującym w dodanej strefie.

Przydatne skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe Google Calendar


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto