A A A

Łatwa przeprowadzka

PC Format 10/2011
Jeżeli chcesz przenieść dotychczasowy system i zainstalowane w nim aplikacje na nowy, większy i szybszy dysk twardy, nie instaluj systemu od nowa, lecz sklonuj stary dysk. Oprogramowanie do klonowania możesz również wykorzystać do wykonania kopii zapasowej całego dysku systemowego. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Klonowanie dysku to wygodna metoda przeniesienia aktualnie zainstalowanego systemu i aplikacji na nowy dysk twardy. Nie musisz rekonfigurować żadnych ustawień systemu operacyjnego, reinstalować aplikacji itp. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego programu, właściwych wskazówek oraz wolnego czasu.

Oprogramowanie

Proponowanym przez nas programem jest rozpowszechniane bezpłatnie (pod warunkiem niekomercyjnego wykorzystania) narzędzie o nazwie HD Clone Free 4. Program ten obsługuje wszystkie dyski twarde korzystające z interfejsów wewnętrznych (IDE/ATA, SATA I, SATA II) oraz zewnętrznych (eSATA, USB 1.1, USB 2.0; uwaga, interfejs USB 3.0 nie jest obsługiwany w wersji bezpłatnej, więc nawet jeżeli twój komputer jest w niego wyposażony, transfer danych będzie wolniejszy).

Program można uruchamiać w samodzielnym środowisku startowym (z nośnika rozruchowego), jak również z poziomu systemów Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7. Dużą zaletą programu jest to, że rozpoznaje nowoczesne dyski typu advanced format, w których „tradycyjne” 512-bajtowe sektory zostały zastąpione sektorami o rozmiarze 4 KB. Znacznym ułatwieniem w obsłudze proponowanego przez nas programu jest także polskojęzyczny interfejs.

Ograniczenia

HD Clone Free nie pozwala na klonowanie wybranych partycji (funkcję taką mają komercyjne wersje programu), możesz klonować tylko cały dysk twardy. Klonowanie jest możliwe tylko w przypadku, gdy dysk, na który przenoszone są dane ma co najmniej taką samą pojemność jak dysk źródłowy. Operacja klonowania powoduje wymazanie jakichkolwiek danych znajdujących się na dysku docelowym. Nie jest to szczególnie kłopotliwe przy założeniu, że klonowania dokonuje się najczęściej, przenosząc dane ze starszego na nowy, zatem jeszcze pusty, dysk twardy.

Jeżeli chcesz tylko wykonać kopię zapasową dysku systemowego, wtedy dysk docelowy nie będzie kasowany, a kopia zostanie zapisana w postaci pliku obrazu.

Jeśli jeszcze nie zainstalowałeś nowego dysku i potrzebujesz szczegółowych wskazówek, jak taką operację wykonać, zapoznaj się z archiwalnymi artykułami, zamieszczonymi na krążku. Znajdziesz w nich informacje dotyczące instalacji dysku w komputerze stacjonarnym, jak również wymiany dysku w laptopie.

Ile czasu trwa klonowanie?

Program Miray HD Clone jest w pełni funkcjonalnym narzędziem oferowanym bezpłatnie, ma jednak wprowadzone sztuczne ograniczenie wydajności klonowania. Polega ono na tym, że transfer danych nigdy nie przekracza 1 GB/min. (płatne wersje HD Clone mają większą wydajność). W praktyce nie jest to szczególnie kłopotliwe ograniczenie, po prostu trzeba się uzbroić w cierpliwość. Na przykład sklonowanie dysku o pojemności 320 GB zajęło ok. 5 godzin.

Wymiana dysku w notebooku

W celu przeniesienia zawartości dysku z komputera stacjonarnego na nowy dysk wystarczy zainstalować nowy dysk w obudowie komputera (szczegóły w artykule na płycie), a następnie postępować wg naszych wskazówek. Jeśli chcesz zmienić dysk w laptopie, instalacja nowego dysku wewnątrz komputera odpada z powodu braku miejsca. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zakup obudowy do dysku 2,5”. Nowy dysk instalujesz w takiej obudowie, następnie podłączasz do portu USB w laptopie i klonujesz stary dysk. Po zakończeniu klonowania demontujesz stary dysk, wyjmujesz nowy z obudowy zewnętrznej i instalujesz w laptopie. Obudowa taka nie pozostanie bezużyteczna, bo możesz w niej zamontować dotychczas używany dysk, dzięki czemu zyskasz dodatkowy dysk zewnętrzny. Ceny tego typu obudów z wewnętrznym interfejsem SATA i złączem USB, przeznaczonych dla dysków 2,5” zaczynają się już od ok. 15–20 zł. Nie jest to więc szczególnie duży wydatek.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto