A A A

Logowanie bez hasła

PC Format 09/2014
Zapomniałeś hasła do Windows? Co z plikami, pocztą? Trzeba wszystko instalować od nowa? Bez obaw. Pokażemy, jak uruchomić system bez hasła. ROBERT SZYSZKA

Utrata hasła logowania do systemu operacyjnego to nie jest dobra wiadomość. W takiej sytuacji tracisz dostęp do danych, poczty elektronicznej, zainstalowanych narzędzi, zablokowana zostaje możliwość korzystania z internetu. Czy w razie zapomnienia hasła do swojego konta jedynym rozwiązaniem jest mozolna reinstalacja systemu i wszystkich programów, ponowna konfiguracja narzędzi, których na co dzień używasz? Na szczęście nie. Wystarczy skorzystać z naszych porad. W warsztatach pokażemy dwa sposoby odzyskiwania hasła do Windows (w wersjach 7 i 8). Pierwszy polega na użyciu płyty instalacyjnej. Do drugiego konieczne jest wykorzystanie narzędzia, które umieściliśmy na naszej płycie.

Jak zresetować hasło, używając płyty instalacyjnej Windows

Jeżeli próba zalogowania do systemu operacyjnego kończy się komunikatem nazwa użytkownika lub hasło są niepoprawne, oznacza to, że albo korzystasz z niewłaściwego konta, albo wpisujesz niepoprawne hasło. Wykonaj następujące czynności.


Uruchom komputer z płyty instalacyjnej, przejdź pierwszy ekran kreatora z wyborem języka oraz klawiatury i na kolejnym wybierz opcję naprawy, klikając   Napraw komputer. W kolejnym oknie zaznacz pole Użyj narzędzi odzyskiwania... i kliknij Dalej.


W następnym oknie wybierz łącze Wiersz polecenia. Trik polega na wymianie programu wywołującego funkcje ułatwień dostępu. Zaczniemy od utworzenia jego kopii zapasowej w głównym katalogu dysku C:. Wpisz do konsoli polecenie (1) i wciśnij klawisz Enter. Następnie zamień oryginalny plik sethc.exe plikiem konsoli tekstowej. Służy do tego polecenie (2). Potwierdź zamiar zamiany, wciskając klawisz [T] i potwierdzając klawiszem Enter. Uruchom ponownie komputer.


Gdy wyświetli się ekran logowania, wciśnij pięć razy klawisz Shift. Zobaczysz okno konsoli tekstowej. Wpisz w nie polecenie  net user Eres haslo, w którym dwa ostatnie parametry oznaczają odpowiednio nazwę konta użytkownika, któremu resetujesz hasło, oraz nowe hasło dostępu. Mogą być dowolne, pod warunkiem że dane konto istnieje w systemie. Wciśnij Enter. Zamknij okno konsoli i zaloguj się, korzystając ze zmienionych ustawień.


Skopiuj jeszcze oryginalny plik sethc na swoje miejsce. Nie możesz jednak do tego celu używać Eksploratora plików. Musisz skorzystać z konsoli odzyskiwania, jak opisaliśmy w poprzednich krokach, i użyć polecenia copy c:\sethc.exe c:\windows\system32\sethc.exe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
lukasz.kotlorz
15 lutego 2015, 23:24
witam Próbowałem tak zrobić i nic mój problem polega na tym że wgrałem czystą kopię systemu win 7 .( Na każdej wersji to samo ) nie ustawiałem hasła na koniec instalowania a jak chcę sie zalogować to prosi o hasło daję dalej i nic wyskakuję komunikat że błędne i nie można się zalogować tak samo jak instalowałem 2 raz i podałem hasło też nie chcę go przyjąć,za to w trybie awaryjnym da się wejść POMOCY ps.Dysk był cały formatowany.
ptrick
ptrick
9 listopada 2014, 22:24
Ah te Twoje historie Dawidzie. Strasznie mądre. Co do zapominania hasła, nie każdy korzysta z danego systemu codziennie. Wielokrotnie zapominam haseł do mnie używanych rzeczy, jeśli nie należą do haseł standardowych.
avatar
~Anonim
9 listopada 2014, 13:46
Witam! W normalnych wypadkach pewnie, że jest to niemożliwe. Ale zdarzają się różne wypadki i choroby w wyniku których możemy zapomnieć naszego hasła (np. udar, Alzheimer, amnezja). Dość często się słyszy (m.in. w programach typu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie"), że ktoś tam wyszedł po pieczywo do sklepu i do tej pory nie wrócił. Dlatego myślę, że jest to jakieś rozwiązanie ratunkowe:oczy:. Bo nawet jeśli zapiszemy gdzieś swoje hasło, to możemy zapomnieć, gdzie ukryliśmy kartkę z tym hasłem. A nawet jeśli już uda nam się ją odszukać, możemy nie pamiętać/nie wiedzieć co to za hasło (szyfr) - i do czego. Żeby daleko nie szukać... W programie typu "Dlaczego ja?" czy "Trudne sprawy" opisywali historię dziewczyny, która w wyniku jakiegoś wypadku straciła pamięć. Później chcieli z koleżanką coś sprawdzić w komputerze, ale ten był opatrzony hasłem. Bohaterka programu nie pamiętała hasła. Na szczęście - miała ukrytą karteczkę z hasłem pod klawiaturą. Owa koleżanka poradziła jej, żeby ta spróbowała wklepać to hasło i... Udało się! Jakoś się dostały do komputera ;).
avatar
wrc13ven
9 listopada 2014, 13:23
Jak dla mnie to nie jest ratowanie kogoś, tylko zwykłe piractwo. Kto normalny zapomina hasła do konta, do którego loguje się co najmniej raz dziennie.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto