Porady
Maluch do filmów
PC Format 6/2009

Projektor Vivitek to urządzenie wykorzystujące technologię DLP, które wyświetla panoramiczny obraz w rozdzielczości 1280x800 (16:10). Na pierwszy rzut oka dużymi zaletami tego modelu są bardzo niewielkie gabaryty oraz waga, dzięki czemu, a także dodawanej do zestawu torbie i paskowi na ramię, projektor idealnie się przenosi.

Jakość obrazu

Projektor Vivitek zapewnia ogólnie dobrą jakość obrazu, zwłaszcza pod względem wierności odwzorowania barw, jasności i kontrastu. Naturalnie parametry nie są tak dobre, np. podczas testów osiągnęliśmy kontrast ok. 1300:1, ale jest to znacznie lepsza wartość, niż w tanich modelach projektorów. Gorzej wypada ostrość obrazu i poprawność przejść gradientowych, w których ujawniają się wady polegające na nieprawidłowym wyświetlaniu niektórych odcieni kolorów. Ponadto w ustawieniach sRGB obraz ma nieco zimne barwy, choć w domyślnym trybie TV są one idealne. Wszystkie niedogodności można łatwo skorygować za pomocą opcji w menu albo przez kalibrację urządzenia.

Możliwości i wyposażenie

Menu urządzenia daje duże możliwości regulacji, jest intuicyjne i całkowicie spolszczone, dlatego korzystanie z niego sprawia przyjemność. Niestety, wrażenie psuje nieco pilot zdalnego sterowania, który choć zapewnia szybki dostęp do najważniejszych ustawień, nie wszystkim przypadnie do gustu, gdyż jest bardzo mały i źle leży w większej dłoni.

Projektor zapewnia rozdzielczość panoramiczną. Znakomicie się sprawdzi w czasie wyświetlania filmów. Decydują o tym nie tylko odpowiednie proporcje krawędzi obrazu, ale także ustawienia opracowane z myślą o filmach oraz cyfrowe złącze HDMI. Dzięki dużej mobilności użytkownik nie jest ograniczony do jednego miejsca projekcji.

Niestety, zakres zastosowań projektora ogranicza dość głośno pracujące chłodzenie urządzenia. W czasie wyświetlania statycznych treści, bez dźwięku, szum daje się we znaki także w trybie ekonomicznym pracy lampy. Co ciekawe, na głośność urządzenia wpływa nie tylko tryb pracy lampy, ale także osobne ustawienie obrotów wentylatora.

PLUSY:
  • Bardzo niewielkie gabaryty i masa
  • Bardzo dobra wierność kolorów
  • Wysoki kontrast
  • Duża liczba opcji dotyczących obrazu
  • Zestaw wejść wideo
MINUSY:
  • Zimne kolory w trybie sRGB
  • Głośna praca, nawet w trybie ekonomicznym


Zobacz również