A A A

Migiem zrozumieć się z internetem

PC Format 2/2020
W Polsce od 23 maja 2019 roku obowiązuje ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Obejmuje ona m.in. urzędy, placówki zdrowia czy teatry. Dzięki temu osoby z ograniczeniami funkcjonalnymi będą mogły komfortowo korzystać ze stron www tych instytucji. Wciąż bywa z tym różnie, jednak ludzi ze specjalnymi wymaganiami wcale to nie zraża. PAULA JEZIORSKA


Specyficzne trudności, wywołane np. daltonizmem, utratą słuchu czy niedowidzeniem, nie muszą przekładać się na brak radzenia sobie z postępującym rozwojem technologicznym i płynnym poruszaniem po internecie. Najlepszym przykładem są tu podopieczni ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, w których ludzie w różnym wieku z pełnym zaangażowaniem i chęcią uczestniczą w kółkach zainteresowań związanych z internetem i komputerami. Osoby te nie tylko garną się do technologii, ale także zyskują dzięki innowacjom wprowadzanym do ich życia za pośrednictwem internetu.

Głusi nie gęsi, swój język mają

Tak brzmi jedno z haseł kampanii Polskiego Związku Głuchych. Inicjatywa ma na celu unaocznienie problemu, jakim jest brak do-stosowania wielu istotnych informacji tak, by były zrozumiałe dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc wprowadzenie języka migowego oraz piktogramów na szerszą skalę. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niedosłuch to najczęstszy problem upośledzający narząd słuchu. Tylko w Polsce osób z tą dolegliwością jest ponad 3 miliony.

Zapotrzebowanie na aplikacje ułatwiające im funkcjonowanie w internecie potwierdzają pracownicy ośrodków szkolno-wychowawczych, do których uczęszczają dzieci i młodzież z ubytkami słuchowymi.

Najlepsze byłoby opracowanie większej liczby aplikacji dla głuchych – im potrzebne są przede wszystkim piktogramy, język migowy. W ośrodku każdy pracownik potrafi porozumiewać się w ten sposób z podopiecznymi. A ci garną się do internetu! Korzystają z forów internetowych, a pisząc na nich, posługując się specyficznym językiem – to bardzo uproszczona mowa, osoba postronna będzie miała trudności z jej zrozumieniem. Często obserwujemy też, jak migają do siebie używając kamerek internetowych. Sieć daje im mnóstwo możliwości – dobrze, aby dawał ich jeszcze więcej. Ci ludzie świetnie sobie radzą i chcą czerpać z technologii jak najwięcej, ale warto im w tym pomóc poprzez dostosowanie zasobów sieci do ich potrzeb – uważa Ewa Hernyk, jedna z wychowawczyń ośrodka tego typu.

Tego samego zdania jest m.in. Google. Załoga koncernu stara się stworzyć bazujący na sztucznej inteligencji system rozpoznawania gestów. Ma on umożliwić osobom porozumiewającym się językiem migowym pełną obsługę smartfona i buszowanie po sieci wyłącznie za pomocą odczytywanych przez kamerkę mignięć.





Powyższa sekwencja zdjęć obrazuje sposób działania projektu.

Algorytmy śledzenia ręki opracowano mapując dłoń i palce z wyznaczeniem 21 punktów kontrolnych, które następnie zostały umiejscowione na ok. 30 tysiącach zdjęć dłoni w różnym jej ułożeniu i oświetleniu. System rozpoznaje zarówno język migowy, jak i popularne gest pokroju OK*. Projekt jest cały czas udoskonalany, a kod źródłowy został udostępniony, aby każdy mógł sugerować poprawki i ulepszenia. Dobrze poprowadzone przedsięwzięcie znacząco wpłynie na komfort korzystania z nowinek technologicznych przez osoby głuche i z ubytkami słuchu.

Naprzeciw potrzebom głuchych wychodzi wiele firm, nie tylko Google. Strony internetowe są dostosowywane do potrzeb niesłyszących i niedosłyszących, powstaje też wiele ułatwiających życie i korzystanie z dobrodziejstw sieci aplikacji dla tej grupy osób.

Przykładem jest Tłumacz on-line, narzędzie, które umożliwia komunikację online za pośrednictwem tłumacza języka migowego. Dla osób głuchych pierwszym językiem jest Polski Język Migowy (PJM), w wielu przypadkach próba komunikacji w formie pisemnej przy użyciu wyłącznie języka polskiego nie zdaje egzaminu. Dlatego system tłumaczy online może być idealnym rozwiązaniem. Nasi podopieczni mają możliwość uczestniczenia w kółkach zainteresowań związanych z technologiami i internetem, mają też prowadzone lekcje informatyki. Wszyscy zaangażowani w pracę z głuchymi mają odpowiednie kwalifikacje i przede wszystkim posługują się biegle językiem migowym. Bez tego ciężko by było się porozumieć i w przystępny sposób wprowadzać głuchych i niedosłyszących w tajniki sieci. Dlatego tak istotne jest przełożenie tego języka na realia wirtualne, wyjaśnia Ewa Hernyk.

 

Tłumacz on-line


Tłumacz on-line.


Innowacyjny system proponowany przez Polski Związek Głuchych, czyli „Tłumacz on-line” podnosi komfort korzystania zinternetu przez osoby głuche. Ta aplikacja dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej, nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania i pozwala na swobodny przepływ informacji między tłumaczem języka migowego a użytkownikiem w czasie rzeczywistym. Do działania programu potrzebne są tylko komputer podpięty do sieci, wraz z kamerą internetową i słuchawkami bądź głośnikami.

Five App –pierwszy na świecie komunikator dla głuchych

Polak, Mateusz Mach, opublikował w serwisach Google Play i Apple Store aplikację Five App. Program debiutował w 2015 roku, a wyewoluował z apki dla… hip-hopowców. Stosowane w aplikacji gesty zaintrygowały amerykankę Cindy Chen ze środowiska głuchych i tak Mateusz przekształcił program w komunikator dla ludzi posługujących się językiem migowym. Wysyłane za pośrednictwem Five App wiadomości tworzono z 819 wybranych znaków popularnych w amerykańskim języku migowym, uzupełnionych o wyrazy twarzy. Wszystkie zaznaczone znaki i ekspresje konwertowano w jedną animację. Tak spreparowany komunikat przekazywała migająca animowana postać. Liczba pobrań apki przekroczyła próg kilkuset tysięcy. Obecnie jednak programu nie ma w sklepach Google’a i Apple’a.

FiveApp


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto