Monitory z klasą
- Matryce stosowane w monitorach LCD
- Złącza współczesnych wyświetlaczy
- Jakość obrazu na testowanych urządzeniach
- Szczegóły konstrukcyjne urządzeń
- Opisy wszystkich przetestowanych monitorów
Wszystkie te cechy kwalifikują monitory TN do zastosowań domowych, gdzie jakość koloru czy kontrast nie mają bardzo dużego znaczenia, za to ważna jest szybkość, np. w grach.
Matryce IPS, które pojawiły się na rynku właściwie niemal równocześnie z VA, łączą cechy obu wymienionych rozwiązań. Zapewniają dobre kolory (jak VA) i jeszcze szersze kąty widzenia, a także dużą szybkość (jak TN). Umożliwia to ich stosowanie zarówno do pracy z grafiką, jak i wyświetlania oraz obróbki filmów. To powód, dla którego większość telewizorów ma właśnie matryce IPS. Niestety, ich minusem jest niezbyt dobry kontrast (porównywalny z TN), a także wysokie ceny.
Teoretycznie lepsze jest podświetlenie LED, bo jest energooszczędne i bardziej trwałe. Jednak w praktyce diody mogą ulegać awariom, a poza tym z łatwością można znaleźć monitory ze świetlówkami, które pobierają tyle samo energii.
Poza tym dla użytkownika potrzebującego równomiernego podświetlenia rodzaj stosowanych lamp nie ma znaczenia – liczy się końcowy efekt. Obie technologie pozwalają podświetlić matrycę jednakowo dobrze lub jednakowo źle. Wszystko zależy od producenta monitora i zastosowanych przez niego rozwiązań rozprowadzających światło po całej matrycy.
W monitorach cały czas są stosowane analogowe wejścia wideo VGA oraz cyfrowe DVI. Jednak coraz częściej zaczyna się pojawiać DisplayPort, a powodem jest powszechna obecność tego złącza we współczesnych kartach graficznych. Złącze to w najnowszej wersji 1.2 obsługuje rozdzielczości 3840x2160 dla pojedynczego wyświetlacza albo Full HD dla czterech monitorów. Ma wbudowaną obsługę 3D, zapewnia 24-bitową głębię kolorów, potrafi też przesłać sygnał USB 2.0 oraz ethernet. Praktycznie nie ma żadnych wad.
- Matryce VA zapewniają bardzo dobre odwzorowanie barw, szerokie kąty widzenia i wysoki kontrast. Wadą jest długi czas reakcji, więc nie jest to najlepsze rozwiązanie do gier.
- Matryce IPS mają skrócony czas reakcji, dzięki czemu lepiej wyświetlają ruchomą grafikę. Dzieje się to jednak kosztem kontrastu, który jest poniżej 1000:1.
- Matryce TN są najszybsze, więc najlepiej nadają się do gier. Poza tym są tanie. Wadą jest ograniczona paleta barw, małe kąty widzenia, szczególnie z góry i z dołu, a także niewielki kontrast.