A A A

Możesz słuchać zamiast czytać

PC Format 10/2010
Na rynku jest już około 1500 audiobooków, czyli książek do słuchania. Są na płytach CD lub w plikach do pobrania z sieci. Odtworzysz je na prawie każdej komórce. W drodze na uczelnię czy do pracy nadrobisz zaległości w lekturze  zarówno klasyki, jak i najnowszej literatury. [Dorota Skalska]

Odtwarzacze książek z mobilnych sklepów

Android Market i AppStore oferują po kilka darmowych odtwarzaczy audiobooków. Jedne służą do pobierania oraz odsłuchiwania książek audio z konkretnych zagranicznych serwisów, inne odtworzą audiobooki, które sam przegrasz na telefon. Przykładowo aplikacja Audiobooks (Apple AppStore, Android Market) pozwala bezpłatnie pobrać na telefon i odsłuchać ponad 2 tys. audioboo- ków w języku angielskim dostępnych w serwisie LibriVox. Natomiast np. Audio Book Player (Android) pozwala zarządzać dowolnymi audiobookami przegranymi do telefonu (najłatwiej jest przegrać je na kartę pamięci). Aplikacja ma funkcję automatycznej zakładki. Można też ustawić, że np. wznowi odtwarzanie audiobooka po zakończeniu rozmowy telefonicznej, która przerwała odtwarzanie.

Według badania portalu Nexto.pl 25 proc. osób słuchających audiobooków używa do tego komórek. Ponieważ większość książek audio jest w plikach MP3, wystarczy do ich odsłuchania dowolna komórka z odtwarzaczem muzyki. W sieci audiobooki oferują m.in. Audioteka.pl, AudioBook.pl, Nexto.pl, DoSłuchania.pl (na CD) oraz serwisy Plusa i Orange. Książki audio kupisz też w księgarniach (na CD).

Jak umieścić audiobook w komórce

Książki audio przegrywasz na telefon podobnie jak muzykę.

Zgraj z dysku komputera

Audiobooki sprzedawane w Polsce prawie zawsze wgrywasz na komórkę z komputera. Na dysk komputera możesz je skopiować z krążka CD – jeśli są w plikach MP3, przegrać z krążka CD, np. za pomocą Windows Media Playera – jeśli są w postaci plików CD audio (ustaw format przegranych plików na MP3) lub pobrać ze sklepu internetowego. W ostatnim przypadku po wpłaceniu żądanej kwoty dostajesz link do audiobooka e-mailem albo SMS--em. Pod danym linkiem znajduje się zwykle plik MP3 albo plik ZIP, który po pobraniu na komputer musisz rozpakować.

Z komputera na telefon przegrywasz plik za pomocą programu typu PC Suite (programy producentów komórek do komunikacji telefonu z komputerem) lub w trybie transferu danych – wtedy pliki możesz wgrać tylko do pamięci wbudowanej w telefon. Możesz też przegrać plik bezpośrednio na kartę pamięci telefonu (potrzebny jest adapter, który zamieni ją w standardową kartę lub czytnik kart microSD).

Pobierz prosto z sieci

Serwis Audioteka.pl umożliwia posiadaczom wybranych smartfonów Nokia pobieranie plików od razu na telefon przez sieć komórkową lub przez Wi-Fi (korzystniejsze cenowo). Warunkiem jest zainstalowanie w telefonie darmowego odtwarzacza audioteka.pl ze sklepu Nokia Ovi (http://store.ovi.com). Zakupione książki czekają na pobranie całości lub wybranych fragmentów na tzw. Twojej półce (opcja menu odtwarzacza).

Szczególne wymagania

Książki z Audioteka.pl, które ma odtwarzać program audioteka.pl audiobook player, można też najpierw pobrać na komputer, a potem wgrać na komórkę, do folderu audioteka na karcie pamięci lub C:/Data/audioteka w pamięci wbudowanej. W razie potrzeby trzeba taki folder stworzyć.

Na inne telefony niż Nokia książki z Audioteka.pl pobiera się zawsze najpierw na komputer. Są to pliki w formacie MP3 lub przygotowane specjalnie do pobrania na iPod czy iPhone.

Pobieranie może trwać nawet kilka godzin. Każdy pobierany plik jest oznaczany identyfikatorem – jeśli trafi np. do sieci, wiadomo będzie, kto go tam umieścił.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto